Rynek kryptowalut rządzi się swoimi prawami, ale gdy dochodzi do kolizji z prawem urzędniczym, to okazuje się, że zmuszony jest ustąpić. Bitomaty znikają z Wielkiej Brytanii, ale czy to oznacza, że swobodny dostęp do wirtualnej waluty staje się utrudniony?

W Wielkiej Brytanii rozpoczęła się delegalizacja popularnych bitomatów, czyli maszyn, za pośrednictwem których możemy wymienić gotówkę na kryptowaluty. Z reguły takie urządzenia umieszczone są na terenie galerii handlowych lub innych tego typu miejsc, gdzie są łatwo dostępne. Bitomaty w Wielkiej Brytanii zyskiwały na popularności, a Zjednoczone Królestwo znajdowało się na 10 miejscu pod względem ilości dostępnych punktów na całym świecie. Financial Council Authority (FCA), czyli brytyjski odpowiednik naszego Krajowego Nadzoru Finansowego (KNF), wydał oświadczenie, w którym nakazuje właścicielom bitomatów ich natychmiastowe wyłączenie. Treść oświadczenia znajdziecie poniżej:

Bitomaty nielegalne w Wielkiej Brytanii - koniec zakupu gotówką?

Bankomaty kryptograficzne oferujące usługi wymiany kryptowalut w Wielkiej Brytanii muszą być zarejestrowane u nas i zgodne z brytyjskimi przepisami dotyczącymi prania pieniędzy (MLR). Żadna z zarejestrowanych u nas firm kryptograficznych nie została zatwierdzona do oferowania usług bankomatów kryptograficznych, co oznacza, że ​​którakolwiek z nich działająca w Wielkiej Brytanii robi to nielegalnie, a konsumenci nie powinni z nich korzystać.

oświadczenie Financial Council Authority (FCA)
Bitomaty nielegalne w Wielkiej Brytanii - koniec zakupu gotówką?

W Wielkiej Brytanii działa ponad 100 firm zajmujących się bitomatami, z czego 33 są oficjalnie zgłoszone i spełniają warunki, ale z tej liczby, 22 mają licencję tymczasową do końca tego miesiąca. To oznacza, że z przestrzeni publicznej zniknie większość urządzeń. Okazuje się, że jest możliwość zdobycia odpowiedniej licencji od FCA, ale w praktyce jest to prawie niemożliwe. FCA wymaga, aby wpłaty per portfel były monitorowa, a firmy zajmujące się obsługą bitomatów odbijają piłeczkę, że jest to fizycznie niemożliwe ze względu na anonimowość kryptowalut. Z listy 22 podmiotów, których licencja kończy się 31 marca 2022 roku, żaden nie złożył odpowiedniego wniosku oraz dokumentów w celu przyznania nowej licencji. Financial Council Authority może nakładać kary finansowe na operatorów i wszczynać postępowania sądowe. Całe działanie ma na celu uniemożliwienie prania brudnych pieniędzy.

Źródło: FCA (Financial Council Authority)

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *