Platforma społecznościowa w wirtualnej rzeczywistości zostanie w najbliższym czasie udostępniona młodszym użytkownikom. Niestety – początkowo tylko w USA i Kanadzie.
Zdawać by się mogło, że już wszyscy dawno pogodzili się brakiem popularności metaverse czy innych platform społecznościowych tego typu. Okazuje się jednak, że nawet w Meta tęgie głowy pracują nad kolejnymi projektami. Jednym z nich jest Horizon Worlds, czyli społecznościówka VR dla nastolatków, która wkrótce powinna ujrzeć światło dzienne.
Dla kogo przewidziane jest Horizon Worlds?
Meta w najbliższych tygodniach otworzy swoją platformę społecznościową VR Horizon Worlds dla nastolatków w USA i Kanadzie. Projekt przeznaczony jest dla nastoletnich graczy, których Meta definiuje jako osoby w wieku od 13 do 17 lat. To właśnie dla nich Meta będzie mieć kilka dodatkowych funkcji, które pomogą zapewnić bezpieczniejsze korzystanie z platformy.
Przykładowo profile nastolatków będą domyślnie prywatne. Meta nie pokaże statusu online nastolatka, chyba że ten samemu zdecyduje się go włączyć. Pojawi się także funkcja „trybu głosowego”, która zamienia głosy ludzi, których nie znamy. Usłyszymy wówczas „ciche, przyjazne dźwięki” i zniekształcimy własny głos, a opcja ta będzie również domyślnie włączona dla nastolatków. Meta nie pokaże żadnych dorosłych, których nastoletni gracz nie zna w zakładce „osoby, które możesz znać”. Firma twierdzi ponadto, że rozszerzyła swoje narzędzia nadzoru rodzicielskiego VR na Horizon Worlds.
Kontrowersji nie brakuje
Rozszerzenie na nastolatków może przyciągnąć więcej graczy na platformę, która podobno ma problemy z utrzymaniem użytkowników. Ale ten ruch spotkał się z krytyką. The Wall Street Journal już w lutym informował o tym, że Meta planuje otworzyć Horizon Worlds dla nastolatków. W marcu natomiast senatorowie Ed Markey i Richard Blumenthal napisali list do dyrektora generalnego Meta, Marka Zuckerberga, wzywając go do wstrzymania planów. „Plan Meta polegający na kierowaniu ofert w metaverse do młodych ludzi jest szczególnie niepokojący w świetle waszych konsekwentnych niepowodzeń w ochronie młodych użytkowników” – napisali senatorowie. „Dzięki udokumentowanej historii braku ochrony dzieci i nastolatków Meta straciła zaufanie rodziców, pediatrów, decydentów i opinii publicznej”.
Pomimo tego sprzeciwu Meta posuwa się naprzód z premierą. „Meta odnotowała skrajną porażkę w ochronie dzieci i nastolatków. Po raz kolejny firma ta decyduje się narazić młodych użytkowników na ryzyko, aby zarobić więcej pieniędzy.” Przyznał Markey w oświadczeniu dla The Wall Street Journal. Otwierając Horizon Worlds dla nastolatków, Meta czyni go swoistym konkurentem dla innych platform metaverse, takich jak Fortnite i Roblox, które mają również specjalne funkcje zaprojektowane w celu ochrony młodszych graczy.
Źródło: The Verge