Apple niedawno ogłosiło plany umożliwienia użytkownikom iPhone’ów w Unii Europejskiej odinstalowania przeglądarki Safari. Jest to kolejny krok firmy w zgodzie z Aktem o Rynkach Cyfrowych (DMA).

Decyzja ta jest częścią wysiłków Apple mających na celu zwiększenie wyboru użytkowników i zgodność z regulacjami Unii Europejskiej. Zgodnie z dokumentem dotyczącym zgodności opublikowanym przez Apple, użytkownicy iPhone’ów w Europie będą mogli odinstalować przeglądarkę Safari przed końcem 2024 roku. Apple wprowadzi tę opcję dla użytkowników iPhone’ów z UE, aby dać im większą kontrolę nad oprogramowaniem swojego urządzenia.

Obecnie korzystający z urządzeń Apple mogą odinstalować kilka preinstalowanych aplikacji z ekranu głównego iOS. Jak oczekuje niektórych użytkowników, Apple planuje również umożliwić użytkownikom całkowite usunięcie przeglądarki Safari w przyszłości. Firma ta ma nadzieję, że opcja ta będzie dostępna do końca 2024 roku.

Będzie można odinstalować Safari na iPhone jeszcze w tym roku

Apple nie wspomniało o ograniczonych regionach w swoim dokumencie dotyczącym zgodności. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę wszystkie zmiany, jakie Apple wprowadza ostatnio ze względu na DMA, można oczekiwać, że powyższe dostosowania będą ograniczone do rynku europejskiego. Ponadto, w odpowiedzi na wymagania EU DMA, Apple potwierdziło, że opracowuje “przyjazne dla użytkownika” rozwiązanie, które umożliwi użytkownikom iPhone’ów łatwe przenoszenie danych do “nie-Apple’owskich telefonów” (tj. telefonów z systemem Android), z przewidywanym terminem na jesień 2025 roku.

W chwili obecnej odinstalowanie Safari może być skomplikowanym procesem ze względu na System Integrity Protection (SIP) firmy Apple, który uniemożliwia łatwe usunięcie niektórych preinstalowanych aplikacji, takich jak Safari. Wyłączenie SIP jest konieczne do usunięcia Safari, jednak należy pamiętać, że usunięcie wbudowanych aplikacji, takich jak Safari, może wiązać się z ryzykiem i potencjalnym uszkodzeniem systemu operacyjnego, jeśli nie zostanie wykonane poprawnie. Jeśli nie masz doświadczenia z systemami plików macOS, zaleca się unikanie odinstalowania Safari, aby zapobiec ewentualnym awariom systemu.

Będzie można odinstalować Safari na iPhone jeszcze w tym roku

Chociaż trudno jest całkowicie odinstalować Safari z komputera Mac, można go wyłączyć, usuwając go z Docka, czyścąc dane przeglądania i używając innej przeglądarki jako alternatywy. Ponadto na urządzeniach z systemem iOS, takich jak iPhone’y i iPady, nie można usunąć Safari ze względu na jego głęboką integrację z systemem operacyjnym; jednak można usunąć jego ikonę z ekranu głównego i wyczyścić dane przeglądania, aby zwolnić miejsce na dysku. Należy pamiętać, że wyłączenie Safari nie usuwa aplikacji ani jej danych w całości na urządzeniach z systemem iOS. Niemniej jednak, zgodnie z najnowszym raportem, do końca tego roku proces ten będzie dość prosty.

Przed najnowszym raportem dotyczącym opcji całkowitego usunięcia przeglądarki Safari, Apple ogłosiło zmiany w systemie iOS, Safari i App Store w Unii Europejskiej. Tak jak inne zmiany, ta również wynika z wymagań Akta o Rynkach Cyfrowych (DMA). Apple poinformowało, że otworzy ograniczenia przeglądarki dla użytkowników w 27 państwach członkowskich UE w nadchodzącej aktualizacji iOS 17.4. Po zaktualizowaniu iPhone’ów użytkownicy w Europie do iOS 17.4, zobaczą nowe okno po otwarciu przeglądarki. To okno przypomni im o zmianie domyślnej przeglądarki, jeśli zechcą. Apple wydało dzisiaj e-mail, w którym przypomina użytkownikom iPhone’ów w państwach członkowskich UE.

Źródło: Gizchina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *