Temat Cambridge Analytica pochodzi z 2018 roku, kiedy to Facebook (dzisiaj Meta) przekazał dane 87 milionów użytkowników wspomnianej firmie zajmującej się reklamą w mediach społecznościowych
Jeśli ktoś nie spał pod kamieniem ostatnie 3 lata to z pewnością kojarzy aferę związaną z Facebookiem i nieistniejącą już dzisiaj firmą Cambridge Analytica. To temat, który rozpalił amerykańskie i światowe media do czerwoności, bo przekazano dane co najmniej 87 milionów użytkowników. W jakim celu? Otóż firma CA zajmowała się reklamą w mediach społecznościowych i pomagała m.in. Donaldowi Trumpowi w kampanii wyborczej na prezydenta Stanów Zjednoczonych, a także działała aktywnie w temacie zwolenników Brexitu (wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej). Temat w ostatnim czasie ucichł, a to dlatego, że toczyło się postępowanie sądowe, którego wyrok właśnie poznaliśmy.
Największa ugoda w historii
Kwota 725 milionów dolarów (3,278 mld złotych) jest największą uzyskaną kwotą ugody w amerykańskim pozwie zbiorowym dotyczącym prywatności danych. To również największa kwota jaką Facebook (dzisiaj Meta) zapłacił w tego typu sprawie. Czy podejście firmy zmieniło się od momentu wybuchu skandalu? Przedstawiciele firmy twierdzą, że tak, bo na przestrzeni ostatnich 3 lat wprowadzono szereg zmian w zarządzaniu danymi użytkowników tej platformy. Jak głosi oficjalne stanowisko firmy, “ugoda była w najlepszym interesie naszej społeczności i akcjonariuszy”.
Niesmak pozostaje
Sprawa w sądzie toczyła się od 2018 roku, kiedy to Federalna Komisja Handlu USA (FTC) wszczęła postępowanie. To jednak nie jedyne postępowanie w tej sprawie, ponieważ równocześnie prowadzona była sprawa z Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), ponieważ firma wprowadzała w błąd inwestorów zatajając informacje o złym wykorzystywaniu danych użytkowników. Na całym świecie prowadzone są indywidualne postępowania z Metą, a jedno z nich trwa w Wielkiej Brytanii, gdzie użytkownicy w pozwie zbiorowym domagają się 3,1 mld dolarów. To oczywiście nie wszystko, ponieważ jest wiele mniejszych postępowań rozpatrywanych niezależnie, które również niedługo będą miały swój finał.
Źródło: BBC