Jak donoszą media, Microsoft podobno szuka sposobów integracji funkcji dostępnych w CzacieGPT od OpenAI ze swoimi produktami. Miałyby one trafić bezpośrednio do Worda, Outlooka i PowerPointa.
Microsoft podobno eksperymentował z wbudowaniem technologii sztucznej inteligencji języka OpenAI w swoje aplikacje Word, PowerPoint i Outlook. Według doniesień, Microsoft włączył już nieznaną wersję modelu GPT generowania tekstu OpenAI do programu Word w swojej funkcji autouzupełniania i pracuje nad dalszą integracją z programami Word, PowerPoint i Outlook.
Microsoft – po co mu sztuczna inteligencja?
Microsoft podobno używa technologii GPT OpenAI do ulepszania wyników wyszukiwania w Outlooku, aby użytkownicy mogli znaleźć to, czego szukają, bez konieczności wyszukiwania za pomocą słów kluczowych w wiadomościach e-mail. Mówi się również, że Microsoft przyjrzał się, w jaki sposób te modele sztucznej inteligencji mogą sugerować odpowiedzi na wiadomości e-mail lub zalecać zmiany w dokumentach w celu poprawy pisania użytkowników Worda. Nie jest jasne, czy Microsoft planuje uruchomić te funkcje, czy na razie to tylko eksperymenty.
Konwersacyjna sztuczna inteligencja, która trafiła na pierwsze strony gazet w zeszłym roku, jest pod lupą giganta z Redmond. Jeśli Microsoft pochyli się bardziej nad budowaniem funkcjonalności, która jest obecna w ChatGPT, wtedy Outlook mógłby komponować całe e-maile na podstawie prostych zapytań. Przykłady? Nie trzeba daleko szukać. Outlook mógłby napisać do naszych współpracowników e-mail o tym, że źle się czujemy. Zrobiłby to wyłącznie na podstawie zapytania „napisz wiadomość e-mail do mojego zespołu, wyjaśniając, że jestem chory”. Podobno Microsoft planuje również uruchomić wersję Bing, która używa ChatGPT do odpowiadania na zapytania. Ta nowa funkcja może być dostępna już w marcu, aby Bing był bardziej konkurencyjny w stosunku do Google.
Czy to wypali? Są pewne przeszkody
Firma Microsoft będzie musiała stawić czoła wielu wyzwaniom, wprowadzając bardziej zaawansowane funkcje generowania tekstu AI do swoich aplikacji zwiększających produktywność. Najważniejszym z nich jest dokładność. ChatGPT nadal ma tendencję do przedstawiania błędnych informacji jako faktów, co utrudniałoby tworzenie wszelkiego rodzaju dokumentów lub zaawansowaną integrację.
Zobacz także: Nowojorskie szkoły blokują uczniom dostęp do ChatGPT
Inną poważną przeszkodą dla Microsoftu jest prywatność. Firma będzie musiała dostosować swoje modele do indywidualnych użytkowników, bez narażania ich danych. The Information donosi, że Microsoft pracuje nad modelami chroniącymi prywatność przy użyciu GPT-3 i jeszcze nieopublikowanego GPT-4. Badacze firmy Microsoft podobno odnieśli pierwsze sukcesy w szkoleniu dużych modeli językowych na danych prywatnych.
Microsoft może wykorzystać te modele do zebrania i podsumowania informacji z transkrypcji spotkań Teams. A następnie – do dodania obrazów wygenerowanych z modelu generowania obrazów OpenAI Dall-E 2 do prezentacji PowerPoint. Badacze podobno zaprezentowali swoje prace nad integracją pakietu Office dyrektorowi generalnemu Microsoftu, Satyi Nadelli. Nie jest jednak jasne, czy i kiedy te modele oparte na GPT lub Dall-E 2 będą dostępne w produktach pakietu Office.
Sztuczna inteligencja w programach firmy Microsoft? Już jest
Firma Microsoft wykorzystuje już różne sztuczną inteligencję w swoich aplikacjach zwiększających produktywność. Programy Word i PowerPoint automatycznie sugerują podpisy obrazów i slajdów za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji. Co więcej, Microsoft Teams wykorzystuje sztuczną inteligencję do poprawy echa, przerw i akustyki. Ponadto firma Microsoft dwa lata temu stworzyła oparte na sztucznej inteligencji autouzupełnianie kodu przy użyciu GPT-3. Edytor Microsoft poprawia również pisanie, wykorzystując sztuczną inteligencję do sprawdzania pisowni, sprawdzania gramatyki i przewidywania tekstu.
Odpowiedzialny za Windowsa i Office’a gigant kupił wyłączną licencję na technologię leżącą u podstaw GPT-3 w 2020 r. Doszło do tego po zainwestowaniu 1 miliarda dolarów w OpenAI w 2019 r. Od tego czasu MS zbudował głębokie relacje z OpenAI, w tym plany dodania modelu przetwarzania tekstu na obraz AI do obsługiwanego przez Bing przez DALL-E 2 OpenAI.
Zobacz także: AppStore i Play Store zostały zalane fałszywymi aplikacjami ChatGPT
„AI zamierza na nowo odkryć sposób, w jaki robisz wszystko w systemie Windows” – powiedział Panos Panay, szef Microsoft Windows i Surface, na scenie podczas targów CES w zeszłym tygodniu. Zespół Surface’a był gotów zbudować nowy sprzęt, aby wykorzystać sztuczną inteligencję, w tym nowy inteligentny aparat Surface.
Jeśli gigant z Redmond ruszy z wersjami programów Word, Outlook i PowerPoint opartymi na GPT, będzie to oznaczać szybką komercjalizację modeli GPT OpenAI. Wygląda na to, że Bing wkrótce dołączy do PowerApps (pierwszego komercyjnego zastosowania GPT firmy Microsoft) z własnymi wynikami wyszukiwania opartymi na sztucznej inteligencji. Integracja zarówno dla Office, jak i Bing modeli językowych OpenAI wywarłaby dużą presję na Google. To właśnie on dominuje w wyszukiwaniu i robi postępy dzięki ofercie Workspace dla firm.
Źródło: The Verge