Szukając systemu serwerowego stajemy przed dylematem Windows Server 2016 czy Windows Server 2019? CO zatem wybrać?
Większość przedsiębiorstw oraz instytucji na pewnym etapie rozwoju organizacji powinna pomyśleć nie tylko o zwiększeniu kadry pracowników, ale także o rozbudowie infrastruktury informatycznej. W związku z tym pojawia się pytanie o najlepsze oprogramowanie serwerowe. Co jednak ostatecznie wybrać — nieco starszą edycję Windows Server 2016 czy Windows Server 2019? To decyzja o tyle trudna, że każda seria zawiera kilka odmian produktu, dopasowanych do konkretnych potrzeb. Prezentujemy zatem najważniejsze informacje o wszystkich wersjach systemów serwerowych.
Poznaj produkty z edycji Windows Server 2016
W przypadku produktów firmy Microsoft starsze edycje serii równie dobrze wypełniają swoje zadania, co najnowsze warianty. Tak też jest w przypadku WS 2016. Warto rozważyć zakup tego oprogramowania serwerowego, ponieważ w odróżnieniu od wersji z poprzednich lat jest to produkt w pełni dostosowany do pracy w chmurze. Oto, co można znaleźć w ofercie tej edycji:
- Windows Server 2016 Essentials
To produkt przeznaczony dla małych przedsiębiorstw, które nie mają wysokich wymagań w zakresie techniki informatycznej. System zadziała bez wirtualnej maszyny, natomiast można go zainstalować maksymalnie na jednej instancji (fizycznej lub wirtualnej). W przypadku Windows Server 2016 Essentials limit pamięci wynosi 64 GB RAM.
- Windows Server 2016 Standard
Bardziej zaawansowana odmiana, czyli WS 2016 Standard daje większe możliwości w zakresie uprawnień do wirtualizacji. W tym przypadku pod system podłączyć można dwie wirtualne maszyny lub dwa kontenery Hyper-V. Dodatkowo limit pamięci to nie ledwie 64 GB, a 24 TB RAM. Potężna zmiana!
- Windows Server 2016 Datacenter
To specjalistyczny produkt dla wysoko zwirtualizowanych firm, które zgłaszają duże zapotrzebowanie na usługi IT. WS 2016 Datacenter umożliwia podłączenie nieograniczonej ilości maszyn wirtualnych lub kontenerów Hyper-V. Warto dodać, że w przypadku wersji Standard i Datacenter wymagane jest wykupienie licencji CAL.
Sprawdź oprogramowanie serwerowe Windows Server 2019
Przejdźmy do opisu produktów następnej edycji systemów serwerowych, czyli edycji Windows Server 2019.
- Windows Server 2019 Essentials
- Windows Server 2019 Standard
- Windows Server 2019 Datacenter
Ta rodzina systemów bazuje na rozwiązaniach zastosowanych w klienckim Windows 10 i została uzupełniona o mechanizmy znane z poprzedniej serii oprogramowania serwerowego. Udoskonalone zostały za to systemy bezpieczeństwa oraz funkcje związane z obsługą maszyn wirtualnych. Na Windows Server 2019 można podłączyć także wirtualną maszynę z Linuxa, co jest ważną innowacją.
Nie zmienił się za to model licencjonowania. Przy zakupie Windows Server 2019 Standard i Datacenter wymagane jest posiadanie licencji CAL (na urządzenie lub osobę). Jej rodzaj zależy od liczby rdzeni. Skorzystaj z oferty producenta lub wybierz specjalistyczny sklep internetowy. W Soft360.pl możesz skonsultować swój wybór z ekspertem salonu, który pomoże dobrać właściwe oprogramowanie.