W marcu tego roku Apple pokazało najmocniejszy chip, który będzie wykorzystywany na urządzeniach z serii Mac i jest wyraźnym krokiem w stronę całkowitego porzucenia chipów Intela – poznajcie Apple M1 Ultra
Jeszcze na długo przed premierą nowych układów scalonych od Apple mówiło się, że ich moc obliczeniowa może być dwa razy większa od poprzedników. Dział marketingu giganta z Cupertino nie próżnował, bo co jakiś czas byliśmy karmieni “przypadkowymi” wyciekami, które to zdradzały coraz więcej szczegółów na temat nowych układów. W marcu finalnie pokazano to, nad czym debatowali wszyscy miłośnicy sprzętu z nadgryzionym jabłkiem – Apple M1 Ultra. W pierwszej chwili był szok, zachwyt i niedowierzanie, ale teraz przyjrzyjmy się czym tak naprawdę są nowe chipy i jakie dają nam możliwości.
M1 Ultra = M1 Max + M1 Max
Gdy zajrzymy do wnętrza nowego Maca Studio możemy dostrzec naprawdę potężny układ scalony, porównywalny rozmiarem do 3 najnowszych procesorów Ryzen czy Intel. Zajmuje on 25% przestrzeni całej płyty głównej Mac Studio. Skąd taki rozmiar? Otóż M1 Ultra to tak naprawdę połączenie dwóch chipów M1 Max w całość. Wykorzystano do tego celu zupełnie nową technologię UltraFusion, która jest połączeniem międzyprocesorowym, pozwalającym na “wmówienie” systemowi operacyjnemu, że dwa układy są tak naprawdę jednością i tak należy je odczytywać. Nowy M1 Ultra integruje w całość procesor, GPU, zunifikowaną architekturę pamięci (RAM), silnik Neural Engine, Secure Enclave, kontroler SSD, procesor sygnału obrazu, silniki kodujące/dekodujące, kontroler Thunderbolt z obsługą USB 4 i nie tylko. To wszystko jest odczytywane jako “jedność”.
Standardowo połączenia dwóch układów dokonuje się na płycie głównej, ale takie rozwiązanie ma kilka wad, między innymi spore opóźnienie podczas przesyłania danych oraz zwiększone zapotrzebowanie na energię. Apple w przypadku M1 Ultra, dzięki technologii UltraFusion, używa krzemowego interposera, który jest przeznaczony do łączenia dwóch chipów przez ponad 10 000 sygnałów, oferując 2,5 TB/s przepustowości między procesorami o niskim opóźnieniu, co według producenta jest czterokrotnie większe niż w przypadku wiodącej technologii połączeń wielochipowych. Na tym poziomie opóźnień M1 Ultra zachowuje się i jest rozpoznawany jako pojedynczy układ, więc programiści nie muszą podejmować żadnych kroków, aby w pełni wykorzystać możliwości M1 Ultra.
„M1 Ultra to kolejny przełom dla krzemu Apple, który po raz kolejny zaszokuje branżę PC. Łącząc dwie matryce M1 Max z naszą architekturą UltraFusion, jesteśmy w stanie skalować krzem Apple do niespotykanych dotąd poziomów. Dzięki potężnemu procesorowi, potężnemu procesorowi graficznemu, niesamowitemu silnikowi neuronowemu, akceleracji sprzętowej ProRes i ogromnej ilości zunifikowanej pamięci, M1 Ultra uzupełnia rodzinę M1 jako najpotężniejszy i najbardziej wydajny układ do komputerów osobistych na świecie”.
powiedział Johny Srouji, starszy wiceprezes Apple ds. technologii sprzętowych
M1 Ultra vs Intel
Amerykański producent chce się uniezależnić od Intela w zakresie produkcji chipów, które były stosowane w urządzeniach z serii Mac od 2006 roku. Podstawowe różnice widać już w budowie samych układów, ponieważ nowe chipy Apple z serii M wykorzystują architekturę Arm, podobną do układów z serii A (m.in. iPhone oraz iPad). Procesory Intela korzystały z architektury x86, od której Apple odeszło. Za budowę obecnych chipów odpowiada firma Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC). Komputery z układem Intela wyposażone były w układ T2, który odpowiadał za zabezpieczenia na komputerach Mac. W przypadku Mac Studio z układem M1 Ultra, dodatkowy układ nie jest wymagany, ponieważ jest on już wybudowany w chip i zarządza Touch ID oraz kontrolerem pamięci masowej.
Serce operacji – CPU oraz GPU
Dzięki połączeniu dwóch układów M1 Max, możliwości operacyjne nowego układu również wzrosły dwukrotnie. Apple M1 Ultra ma 20-rdzeniowy procesor, 64-rdzeniowy układ graficzny, 32-rdzeniowy silnik Neural Engine oraz 128 GB pamięci. Łącznie układ oferuje aż 114 miliardów tranzystorów i może wykonywać 22 biliony operacji na sekundę. Jest to najwydajniejszy i najszybszy układ, jaki kiedykolwiek oferowało Apple w swoich produktach. Również pokonuje 28-rdzeniowy układ Xeon, znany z Maca Pro.
Nowy Mac Studio
Obecnie chip M1 Ultra można znaleźć w topowym Mac Studio. Jego cena w najmocniejszym wariancie z 1 TB pamięci masowej to 29 799,00 zł, jednak można wybrać wersję z chipem M1 Max, a jej cena zaczyna się od 10 799,00 zł. Warto dodać, że wszystkie aplikacje działające na komputerach Mac, iPhone oraz iPad można uruchomić na nowych urządzeniach z układem M1 Ultra, o ile twórcy udostępniają je użytkownikom Maców.
Obecnie firma Apple jest neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla dla globalnych operacji korporacyjnych, a do 2030 r. planuje mieć zerowy wpływ na klimat w całej firmie, co obejmuje łańcuchy dostaw produkcji i wszystkie cykle życia produktów. Oznacza to, że każdy chip stworzony przez Apple, od projektu po produkcję, będzie w 100% neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla.
Źródło: materiały prasowe producenta/MacRumors
Comments