Wraz z nowymi rozszerzeniami do Firefoxa, możemy m.in. słuchać artykułów oraz ukrywać adresy e-mail. To jednak nie jedyne zmiany, jakie oferują nowe rozszerzenia przeglądarki.
Mozilla dodała trzy nowe rozszerzenia do swojej przeglądarki internetowej na Androida. Firefox ma bowiem tylko ograniczony zestaw rozszerzeń na Androida, a dzisiejsze nowe rozszerzenia dodają kilka funkcje i poprawiają prywatność użytkowników. Jedno z nowych rozszerzeń pozwala ukrywać adres e-mail użytkownika podczas rejestracji w witrynie internetowej i usuwać elementy śledzące przed udostępnieniem adresu URL. Kolejne rozszerzenie umożliwia natomiast odsłuchiwanie artykułów.
Firefox Relay i zmiany, które wnosi
Pierwszym rozszerzeniem jest własny Firefox Relay Mozilli, który pozwala ukryć swój prawdziwy adres e-mail. Rozszerzenie to umożliwia też wprowadzenie adresu e-mail serwera proxy, który przekierowuje przychodzące wiadomości e-mail do skrzynki odbiorczej. Pomysł, który się za tym kryje, nie różni się zbytnio od Sign in with Apple, który nie ujawnia Twojego prawdziwego adresu e-mail. Mozilla wprowadziła w zeszłym roku usługę premium Firefox Relay, która oferuje ponad pięć aliasów e-mail i niestandardowych nazw domen.
Mozilla dodała również rozszerzenie ClearURL do sklepu z dodatkami, które usuwa adresy z adresów URL zestaw elementów śledzących i skraca je. Wiele razy, gdy udostępniamy produkt na Amazon lub post w mediach społecznościowych, oprócz podstawowego adresu URL, podajemy dalej także znaki i liczby, które mają nas śledzić. Dzięki temu rozszerzeniu można położyć temu kres, a działanie rozszerzenia jest naprawdę banalne, co widać poniżej:
Zobacz także: Google usprawni wykorzystanie przeglądarki w aplikacjach na Androida
Poczytaj mi, proszę
Co więcej, Firefox dla Androida otrzymuje rozszerzenie, które odczytuje artykuły, dzięki czemu użytkownik może zająć się czymś innym. Rozszerzenie ReadAloud wykorzystuje technologię zamiany tekstu na mowę, aby umożliwić słuchanie artykułów. Nie jest to jednak unikalne dla Firefoksa. Chrome oferuje czytanie stron internetowych za pomocą Asystenta Google. Alternatywnie można także użyć narzędzia takiego, jak Listening.io do konwersji artykułów na podcasty. Następnie możliwe jest słuchanie ich za pomocą wybranego odtwarzacza podcastów.
Podczas gdy Mozilla aktualizuje Firefoksa dla Androida za pomocą tych nowych rozszerzeń, eksperymentuje również z nową przeglądarką iOS. Organizacja pracuje nad eksperymentalną przeglądarką opartą na Gecko dla iOS. Gecko to silnik sieciowy typu open source, który napędza Firefoksa na wszystkich innych platformach. W tej chwili Apple zezwala tylko na przeglądarki oparte na WebKit na swojej platformie, bo Safari korzysta z silnika WebKit. To może się jednak wkrótce zmienić, ponieważ przepisy europejskie mogą zmusić Apple do porzucenia tej zasady i dopuszczenia przeglądarek z różnymi silnikami internetowymi.
Źródło: TechCrunch