Od teraz internauci mogą korzystać bezpłatnie z narzędzia CodeWhisperer. Ruch ten ma na celu podkopanie pozycji Microsoftu.

Amazon udostępnia swojego asystenta kodowania opartego na sztucznej inteligencji za darmo dla indywidualnych programistów. Powód jest prosty – chce w ten sposób ukraść użytkowników konkurencji. Darmowa usługa podcina bowiem cenę 10 USD miesięcznie za konkurencyjne narzędzie, stworzone przez Microsoft. W poście udostępnionym w czwartek Amazon ogłosił, że jego narzędzie CodeWhisperer jest teraz dostępne dla każdego, kto zarejestruje się, aby z niego korzystać.

Co oferuje CodeWhisperer?

Amazon uruchomił w zeszłym roku CodeWhisperer jako wersję zapoznawczą, której programiści mogą używać w różnych zintegrowanych środowiskach programistycznych (IDE). Choćby takich, jak Visual Studio Code, w którym możliwe było generowanie wierszy kodu na podstawie monitu tekstowego. Pierwotnie asystent AI dostępny był tylko dla klientów Amazon Web Services. Nowo ogłoszona bezpłatna warstwa powinna uczynić go jednak znacznie bardziej dostępnym dla programistów. Także tych, którzy nie używają i nie planowali używać AWS.

CodeWhisperer automatycznie odfiltrowuje wszelkie sugestie dotyczące kodu, które są potencjalnie stronnicze lub niesprawiedliwe. Ponadto oznacza kod, który jest podobny do danych szkoleniowych typu open source. Jest również wyposażony w funkcje skanowania bezpieczeństwa, które mogą identyfikować luki w kodzie programisty. Jednocześnie narzędzie dostarcza sugestie, które pomogą usunąć wszelkie wykryte luki w zabezpieczeniach. CodeWhisperer obsługuje obecnie kilka języków, w tym Python, Java, JavaScript, TypeScript i C# wraz z Go, Rust, PHP, Ruby, Kotlin, C, C++, skrypty Shell, SQL i Scala.

Walka gigantów z AI w tle

Należący do Microsoftu GitHub pokonał Amazona swoim narzędziem Copilot AI, ogłoszonym w czerwcu ubiegłego roku. Chociaż asystent kodowania podobnie generuje i sugeruje kod z poziomu IDE, Microsoft udostępnił to narzędzie bezpłatnie tylko studentom i programistom pracującym nad popularnymi projektami open source. Gigant z Redmond wymaga bowiem od wszystkich innych użytkowników płacenia za dostęp 10 USD miesięcznie lub 100 USD rocznie. Google DeepMind ma również własne narzędzie AlphaCode, ale wciąż jest w fazie testów.

Darmowy CodeWhisperer to jednak nie jedyna wiadomość związana z AI, którą ogłosił Amazon. Uruchamia także nowość o nazwie Bedrock, która pomoże firmom budować i skalować generatywne aplikacje AI. Zawierać ma wiele podstawowych modeli (FM), na których mogą opierać się programiści, w tym Anthropic’s Claude, Stable Diffusion i Amazon Titan. Powinno to ułatwić stronom trzecim tworzenie narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, które generują tekst, odpowiadają na pytania, tworzą podsumowania i nie tylko.

Źródło: TheVerge

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *