Powszechne skróty klawiszowe ułatwiające edycję tekstu oraz zarządzanie plikami w końcu trafiły do platformy Dysk Google.

Dysk Google to jak by nie patrzeć bardzo przydatna platforma, z której ludzie na całej świecie korzystają już od dekady. Służy ona, jak sama nazwa wskazuje jako internetowy dysk, do darmowego przechowywania plików w “chmurze”. Usługa ta jest szczególnie bliska użytkownikom urządzeń z systemami Windows oraz Android, gdzie w sferze informacji osobistych zdecydowanie króluje sieć usług Google. Niektórym jednak zawsze brakowało w niej jednej bardzo banalnej na pozór rzeczy.

Google się ocknęło – koniec klikania myszką

Mowa tu o skrótach klawiaturowych, które od bardzo dawna funkcjonują już na komputerach z klawiaturą typu QWERTY i znacząco ułatwiają pracę w edytorach tekstu oraz z dużymi ilościami plików.
Jakie konkretnie skróty zawitały do Dysku Google?

  • Ctrl + C (kopiowanie)
  • Ctrl + X (wycinanie)
  • Ctrl + V (wklejanie)
  • Ctrl + Shift + V (utworzenie skrótu)

Informacja o wprowadzeniu takiego właśnie ułatwienia ukazała się ostatnio użytkownikom Dysku Google. Najwyższa pora, gdyż nawet w systemach Apple obsługujących klawiaturę skróty te zostały zaimplementowane.

Potencjał dużych oszczędności

Mogłoby się wydawać, że to drobiazg, ale gdy pracuje się na wielu różnych systemach i programach, z których wszystkie obsługują tę garść prostych skrótów, ich brak w usłudze Dysk Google mógł wywoływać niemałe wybicie z rytmu, gdyż proste operacje wymagały niekiedy kilku precyzyjnych kliknięć myszką. Pojedyncza oszczędność czasu jest mikroskopijna, ale szybko się dodaje gdy pracujemy dużo. W dodatku taka spójność standardów skrótów umożliwiających nawigację i operacje na plikach oraz tekście pozytywnie wpływa na produktywność, czego trudno nie dostrzec.

Dysk Google – gdzie znaleźć listę skrótów klawiszowych?

Jednak to nie wszystko. Oprócz czterech wymienionych wyżej, otrzymaliśmy także na przykład skrót Ctrl + Enter, który pozwoli szybko otworzyć zaznaczony plik w nowej karcie przeglądarki. Natomiast to nie są wciąż wszystkie skróty klawiszowe w przeglądarkowej aplikacji tej usługi. Tych jest naprawdę imponująco dużo. Pełną listę skrótów klawiaturowych w Dysku Google znajdziesz klikając ikonkę ustawień w prawym górnym rogu strony.

Ta funkcjonalna aktualizacja udostępniana jest falami. Powinieneś już ją mieć, lecz jeśli nie, wystarczy zwyczajnie poczekać.

Źródło: strona Dysku Google

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *