Piąta generacja ruchomych sieci telekomunikacyjnych obiecywała sporo, jednak 5G w Polsce daje nam mniej niż w innych krajach naszego regionu.

5G jako kolejny etap ewolucji sieci mobilnych miało być dużym krokiem w przyszłość, oferując czas opóźnienia średnio 30-krotnie krótszy niż 4G i aż 100-krotnie krótszy niż 3G. Prędkości internetu miały osiągać wielokrotnie wyższe prędkości niż dotychczas. I faktycznie – w miejscach, w których system ten działa zgodnie z planem – wypada on znakomicie. Jednak w Polsce nie jest tak kolorowo Firma Ookla donosi o zatrważająco powolnym połączeniu 5G w naszym kraju.

5G w Polsce na szarym końcu rankingu szybkości internetu

Bułgaria otwiera stawkę, Polska ją zamyka.

Jak widać na załączonym wykresie, porównane zostały mediany prędkości łącza internetowego 5G w wybranyhc krajach europy środkowej i południowej. Statystyka ta w bardzo obrazowy sposób ukazuje pozycję naszego kraju na tle innych w tej dziedzinie. 5G w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Podczas gdy u naszych bliskich, lub nieco dalszych sąsiadów prędkość łącza przy pobieraniu wynosi średnio nawet 200 mb/s, nasza kropka na wykresie majaczy gdzieś daleko z tyłu, poniżej dużo poniżej 100 mb/s.

Sieć 5G w Polsce wygląda jeszcze gorzej, gdy spojrzymy na Bułgarię, której mediana prędkości pobierania przekracza aż 400 mb/s. Prędkości uploadu na wykresie obok prezentują się podobnie, z tą różnicą, że wyniki większości są bardziej uśrednione, a Polska jeszcze bardziej odstaje od “peletonu”.

W jakich polskich miastach 5G działa najlepiej?

Należy jednak pamiętać, że prędkość zależy również od naszej dokładniejszej lokalizacji. Firma Ookla sprawdziła również jak prezentuje się dostępność (odsetek użytkowników urządzeń obsługujących 5G, którzy spędzają większość czasu w sieciach 5G) oraz szybkość sieci w wybranych polskich miastach.

Który operator dostarcza najszybsze 5G w Polsce?

To również zostało sprawdzone. Wyniki ukazuje poniższy wykres. Okazuje się, że w najważniejszym kryterium – pobieraniu, sieć Plus na chwilę obecną zamiata podłogę konkurencją z wynikiem ponad 150 mb/s. Inni wiodący operatorzy wypadli dość podobnie, w okolicach 60 mb/s z siecią Orange wiodącą na czele tej grupy. Trzeba też przyznać pomarańczowemu operatorowi, że zdecydowanie wygrywa gdy spojrzymy na prędkość wysyłania. Cenna wiedza.

Czemu Polska wypada tak słabo na tle innych?

Porównano również mediany parametrów sieci 5G w Polsce, konkretniej w Warszawie, z innymi stolicami wybranych państw. Wyników raczej nie trzeba komentować. Dlaczego tak się dzieje?

Mamy dla Was dobrą wiadomość. Infrastruktura w naszym kraju potrzebna do obsługi 5G wciąż jest w trakcie budowy. Jesteśmy też jedynym krajem, który nie nadał jeszcze pasm częstotliwości. Oznacza to, że czasy świetności 5G w Polsce są jeszcze przed nami i wyniki mogą dorównać sąsiadom w przyszłości.

Źródło: Ookla

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *