W nocy z 28 na 29 grudnia 2021 roku zostanie wyłączony roaming krajowy sieci Play i T-Mobile – co to oznacza dla klientów? Efektem jest zaprzestanie korzystania z zasięgu T-Mobile przez sieć fioletowych, jednak czy zasięg się pogorszy?

To pytanie zapewne zadają sobie teraz klienci Play, ponieważ został zaledwie jeden dzień działania roamingu krajowego. Sytuacja jest o tyle ciekawa, że parę lat temu Play używało hasła reklamowego: zasięg czterech sieci. Była to oczywiście prawda, bowiem fioletowi, jako najmłodsza firma na polskim rynku świadcząca usługi operatora infrastrukturalnego, miała najmniejszą sieć swojego zasięgu. Aby jednak być konkurencyjnym, zdecydowano się na tak zwany roaming krajowy. Jednak wszystko co dobre, kiedyś się kończy.

Koniec współpracy Play z T-Mobile, czyli żegnamy roaming krajowy

Co to jest roaming krajowy?

Play od lat inwestuje potężne kwoty w rozwój swojej infrastruktury, jednak na rynku jest trzech wielkich graczy – Plus, T-Mobile i Orange. Każdy z telekomów ma zbudowaną swoją sieć, ale w momencie wejścia na rynek fioletowych, zdecydowano się na roaming krajowy, który polega na tym, że klienci Play mogą łączyć się ze stacjami bazowymi konkurencyjnych firm. W rezultacie korzystają z usług swojego operatora, ale faktycznie obsługuje ich inna sieć. Oczywiście nic nie dzieje się za darmo i Play płaci firmie konkurencyjnej za udostępnienie sieci. Do 2018 roku klienci Play mogli korzystać z zasięgu Play (oczywiście), Plusa, T-Mobile i Orange. To wtedy Plus jako pierwszy telekom wypowiedział umowę sieci Play, a w praktyce od 2020 roku Plus nie jest dostępny dla klientów fioletowych.

Sprawa idzie dalej, lata lecą, sieć buduje kolejne nadajniki, a T-Mobile jako kolejny telekom wypowiada umowę Playowi i tak od 1 stycznia 2022 nie skorzystamy już z ich zasięgu. W 2018 roku mówiło się, że powstaje 60-70 nadajników tygodniowo, co było sporym sukcesem. Teraz w zasięgu Playa pozostało tylko Orange, jednak nie na długo, bowiem w 2025 roku również wygasa umowa na roaming krajowy dla Playa.

Co to oznacza dla klientów?

O tym przekonamy się już w pierwszych tygodniach 2022 roku, kiedy to w praktyce przekonamy się czy zasięg ulegnie pogorszeniu czy też nie. Jednocześnie ta zmiana, może być korzystana dla sieci T-Mobile, której klienci skarżyli się wielokrotnie, że operator bardziej dba o klientów Playa niż swoich. Teraz nie powinno być już powodów do narzekań, skoro Play i T-Mobile partnerami biznesowymi nie są.

Koniec współpracy Play z T-Mobile, czyli żegnamy roaming krajowy

Otrzymaliśmy odpowiedź od Play w tej sprawie:

“W Play intensywnie inwestujemy i rozbudowujemy naszą sieć, która jest obecnie najnowocześniejszą siecią komórkową w Polsce i obejmuje już 99,39% populacji. W związku z tym odpowiednio dostosowujemy nasze podejście do roamingu krajowego, dlatego w nocy z 28 na 29 grudnia wyłączymy roaming krajowy w sieci T-mobile. Jednocześnie wciąż jako jedyni na rynku udostępniamy naszym klientom zasięg sieci Orange. Dla najlepszego doświadczenia z korzystania z naszych usług zalecamy włączenie automatycznego wyboru sieci w ustawieniach telefonu.”

Źródło: Telekom

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *