Grupa Polsat Plus, do której należy Cyfrowy Polsat, opublikowała plan rozwoju na lata 2022-2026, który określa między innymi rozwój projektu czysta energia i zielony wodór.

Cyfrowy Polsat kojarzymy zazwyczaj z telewizją, jednak w skład całej grupy Cyfrowy Polsat Plus wchodzi cały szereg innego rodzaju usług. Podstawowe filary Grupy to telekomunikacja i kontent, jednak teraz pojawia się trzeci filar – czysta energia. W ciągu 5 lat powstać ma 30 stacji, na których zatankujemy “Zielony Wodór”. Firma już testuje magazyny paliwa wodorowego. Jednak, aby móc zrealizować tak ambitny plan konieczna była inwestycja.

Cyfrowy Polsat otwiera stację paliw - potężny rozwój firmy

To doskonały moment na wejście nowych graczy na rynek energii. Wierzymy, że transformacja energetyczna jest potrzebna i wręcz niezbędna nam jako społeczeństwu, by oddychać czystym powietrzem i żyć w lepszym środowisku. Potrzebujemy taniej i czystej energii w ramach zbilansowanego miksu energetycznego dla naszych rodzin oraz by budować konkurencyjność naszych firm. Stwarza to nowe możliwości rozwoju dla naszego biznesu. I chcemy mieć w tym swój udział. Chcemy produkować tanią i czystą energię.

mówi Mirosław Błaszczyk, Prezes Zarządu, Cyfrowy Polsat i Polkomtel, Grupa Polsat Plus

W ramach realizacji strategii, Grupa nabędzie 67% udziałów w zielonych aktywach ZE PAK – spółce PAK Polska Czysta Energia Sp. z o.o. („PCE”) za około 0,8 mld PLN. Do 2026 roku planowane inwestycje w rozwój czystej energii to ok. 5 mld  PLN, co pozwoli osiągnąć moce wytwórcze rzędu 1000 MW. Na technologie wodorowe Grupa planuje przeznaczyć ok. 0,5 mld PLN w najbliższych 5 latach.

Cyfrowy Polsat otwiera stację paliw - potężny rozwój firmy
Foto. Toyota

Jako Grupa chcemy zmieniać świat, a świat idzie w zielony wodór. Będzie on odgrywał istotną rolę w globalnej transformacji energetycznej. UE zapowiedziała szybki rozwój gospodarki zielonego wodoru – 6 GW elektrolizerów do 2024 r. i 40 GW do 2030 r. Również Polska ogłosiła ambitną strategię w zakresie wodoru m.in. 2 GW elektrolizerów, 800-1000 autobusów i min. 32 stacje tankowania. Zielony wodór można stosować w bardzo wielu gałęziach gospodarki, co przyspieszy redukcję CO2 i innych szkodliwych substancji. Zielony wodór to także nowe zeroemisyjne paliwo przyszłości. Już dziś seryjnie produkowane są samochody wodorowe oraz autobusy. Chcemy budować pełen łańcuch wartości zielonego wodoru: od produkcji w procesie elektrolizy z czystej energii i wody, poprzez magazynowanie i transport, budowę sieci stacji tankowania wodorem, produkcję autobusów aż po jego powszechne stosowanie w Polsce.

powiedział Maciej Stec, Wiceprezes Zarządu ds. Strategii, Cyfrowy Polsat i Polkomtel, Grupa Polsat Plus.

Jednak na tym plany firmy się nie kończą. Stworzono bowiem prototyp polskiego autobusu zasilanego wodorem, a jego produkcja ma ruszyć już w 2023 roku. Rocznie ma powstawać aż 100 egzemplarzy. To duży krok zarówno dla firmy, jak i dla Polski pod względem energetycznym. Czy Zygmunt Solorz-Żak ponownie przeprowadzi w Polsce rewolucję? Tym razem energetyczną?

Foto. Toyota

Źródło: GPP

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *