Ubiegłoroczny kryzys, który uczynił karty graficzne niemalże dobrem luksusowym, zaczyna odpuszczać. Wzrasta też dostępność kart w sklepach.

Karty graficzne w minionym 2021 roku osiągały astronomiczne ceny. Nierzadko były to nawet 5-cyfrowe kwoty. Globalny kryzys gospodarczy wywołany światową epidemią właśnie w tym roku zebrał największe żniwa. Niedobór półprzewodników, utrudniony transport, częste zmiany polityczne oraz prawne, jak i zwrost popularności kryptowalut – wszystko to przyczyniło się do gigantycznego wzrostu cen procesorów graficznych w sklepach. Dziś na szczęście wyraźnie widać jasne światło w tunelu i nie jest to pędzący pociąg.

Jeśli od dłuższego czasu rozważacie zakup nowego, lub modernizację aktualnego komputera do gier, zniechęcani miesiącami przez wysokie ceny, mamy dla Was dobre wieści. Nadszedł dobry moment na tego typu kroki, a wszystko wskazuje że z czasem będzie jeszcze lepiej. W niemieckim serwisie 3D Center został opublikowany raport dotyczący aktualnej sytuacji na rynku. Topowe karty graficzne w końcu wracają do rozsądnych cen.

Karty graficzne Nvidia i AMD

Według raportu ceny w sklepach zauważalnie zbliżyły się do sugerowanej ceny detalicznej producentów. Przez praktycznie cały rok 2021, kupując procesor graficzny w sklepie trzeba było płacić od 140 do nawet 318% ceny sugerowanej przez producentów. Ten zniewalający rekord padł w maju i były to topowe karty Nvidii. Dziś, jak głosi raport, sprzedawcy życzą sobie już tylko średnio 19% więcej niż MSRP w przypadku serii GeForce oraz 12% w przypadku serii Radeon od AMD.

Wykres dotyczy oczywiście uśrednionych wartości wziętych z całej oferty obu producentów. Warto pochylić się nad cenami konkretnych modeli, gdyż niektóre z nich wypadają znacznie lepiej niż inne. Z modeli AMD największe obniżki dotyczą modeli Radeon RX 6500 XT, RX 6600, RX 6600 XT i flagowca RX6900 XT. Natomiast najlepszą ofertą Nvidii bez wątpienia jest aktualnie GeForce RTX 3080 TI

Karty graficzne nareszcie w przystępnych cenach - wzrasta też dostępność

Ccoraz więcej jest też doniesień o promocjach i czasowych obniżkach cen, którymi objęte są wybrane karty graficzne. Na wykresie można też zauważyć, że dostępność procesorów graficznych wzrosła niemalże trzykrotnie od stycznia 2021. Oznacza to, że gracze będą mogli zmodernizować swoje maszyny bez rozbijania wcześniej banku. Według ekspertów trendy te mają się utrzymywać jeszcze przez pewien czas, więc pośpiech raczej nie jest wskazany.

Źródło: 3D Center

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *