RED stanie się spółką zależną od Nikona w ramach próby ekspansji na rynek cyfrowych kamer kinowych. To duża i ważna zmiana na rynku wideo.

Nikon przejmuje RED Digital Cinema, firmę założoną przez Jima Jannarda (założyciela Oakley) i znana głównie z cyfrowych kamer kinowych, w tym RED One 4K i V-Raptor X. Dokładne warunki umowy nie zostały ujawnione w komunikacie prasowym Nikona, który przedstawił, że RED stanie się w pełni kontrolowaną spółką zależną od tej firmy.

Nikon ma nadzieję wykorzystać tę umowę do ekspansji na rynek profesjonalnych cyfrowych kamer kinowych, korzystając z wiedzy RED na temat „kamer kinowych, w tym unikalnej technologii kompresji obrazu i nauk o kolorach”. RED chwali się, że jego kamery były używane do nagrywania licznych znaczących filmów i programów telewizyjnych, w tym kilku produkcji Marvela, takich jak Strażnicy Galaktyki vol. 3 i Kapitan Marvel, dokumentów przyrodniczych, takich jak Planeta Ziemia II, oraz seriali takich jak Squid Game, Mindhunter, Peaky Blinders i Gambit Królowej.

Prezydent RED, Jarred Land, ogłosił wiadomość na Instagramie wraz z obrazem, po którym nastąpiło “Heh heh heh…”. RED został założony w 2005 roku i obecnie zatrudnia około 220 pracowników, zgodnie z komunikatem prasowym Nikona, i ma siedzibę w Foothill Ranch, Kalifornia.

Land udostępnił następujący komunikat prasowy na swoim profilu na Facebooku:

To przejęcie stanowi znaczący kamień milowy dla Nikona, łącząc jego bogatą tradycję w profesjonalnym i konsumenckim obrazie z innowacyjnymi zdolnościami RED. Razem Nikon i RED są gotowi zdefiniować ponownie rynek profesjonalnych cyfrowych kamer kinowych, obiecując ekscytującą przyszłość w zakresie rozwoju produktów, które będą nadal przesuwać granice możliwości w produkcji filmów i wideo.

Nikon przejmuje amerykańskiego producenta aparatów RED

Przejęcie ma miejsce mniej niż rok po odrzuceniu pozwu RED przeciwko Nikonowi za naruszenie jego patentów na kompresję wideo. RED pozwał Nikon w 2022 roku za rzekome skopiowanie jego technologii kompresji danych w aktualizacji oprogramowania dla aparatu Nikon Z9. Nikon odpowiedział, kwestionując zasadność patentów RED, i sprawa została odrzucona w kwietniu ubiegłego roku.

Mimo że RED jest najbardziej znany ze swoich cyfrowych kamer kinowych, firma próbowała rozszerzyć swoją działalność na rynek smartfonów w 2018 roku wypuszczając RED Hydrogen One. Telefon posiadał wyświetlacz holograficzny i obsługę modułowych dodatków, ale był krytyczną porażką i został wycofany z rynku rok później.

Źródło: materiały prasowe producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *