Kwestią czasu pozostawało komercyjne wykorzystanie możliwości, jakie oferuje ChatGPT. Okazuje się, że płatna wersja to wydatek rzędu co najmniej 20 dolarów każdego miesiąca.

OpenAI z początkiem lutego uruchomiło nowy pilotażowy plan subskrypcji dla wojej sztucznej inteligencji do generowania tekstu, która może pisać przekonująco podobne do ludzkich eseje, wiersze, e-maile, teksty i nie tylko. ChatGPT Plus, bo o nim mowa, stanowi pierwszą próba zmonetyzowania produktu, który stał się viralem i dość szybko zyskał ogromną popularność wśród internautów.

ChatGPT Plus – co to takiego?

Nazywana ChatGPT Plus i zaczynająca się od 20 USD miesięcznie usługa zapewnia szereg korzyści w porównaniu z podstawowym ChatGPT. Jak wskazuje firma OpenAI, jedną z nich jest gwarantowany dostęp do ChatGPT nawet w godzinach szczytu, szybsze czasy reakcji i priorytetowy dostęp do nowych funkcji i ulepszeń.

Darmowy poziom ChatGPT zostanie z nami — nie zniknie. Jeśli chodzi o ChatGPT Plus, jest on obecnie dostępny tylko dla klientów w USA. OpenAI mówi, że rozpocznie proces zapraszania osób z listy oczekujących w nadchodzących miesiącach i zamierza „wkrótce” rozszerzyć Plus na dodatkowe kraje i regiony. Czy i kiedy wśród nich pojawi się Polska, tego na chwilę obecną nie wiadomo.

Zobacz także: Microsoft zainwestuje miliardy dolarów w twórców ChatGPT – firmę OpenAI

„Uruchomiliśmy ChatGPT jako wstęp do badań, abyśmy mogli dowiedzieć się więcej o mocnych i słabych stronach systemu oraz zebrać opinie użytkowników, aby pomóc nam ulepszyć jego ograniczenia”, napisał OpenAI w poście na blogu. „Od tego czasu miliony ludzi przekazały nam opinie, wprowadziliśmy kilka ważnych aktualizacji i widzieliśmy, jak użytkownicy znajdują wartość w wielu profesjonalnych zastosowaniach, w tym w kreśleniu i edytowaniu treści, burzy mózgów, pomocy programistycznej i uczeniu się nowych tematów. ”

Na jednej subskrypcji się nie skończy

ChatGPT Plus może być pierwszym z kilku planów, które OpenAI zamierza wdrożyć. W poście na blogu firma podkreśla bowiem, że oprócz interfejsu API „aktywnie eksploruje” opcje tańszych planów, biznesplanów i pakietów danych.

„Uwielbiamy naszych darmowych użytkowników i nadal będziemy oferować bezpłatny dostęp do ChatGPT. Oferując takie ceny subskrypcji, będziemy w stanie pomóc w zapewnieniu bezpłatnego dostępu jak największej liczbie osób” – podkreśla firma. „Planujemy udoskonalić i rozszerzyć tę ofertę w oparciu o Wasze opinie i potrzeby”.

Bardzo szybki rozruch

OpenAI zapowiedziało uruchomienie ChatGPT Plus na początku stycznia. Firma ogłosiłą wtedy, że „zaczyna myśleć o tym, jak zarabiać na ChatGPT”. W efekcie opublikowano ankietę, która przedstawiała potencjalne ceny i funkcje planu „ChatGPT Professional”. Następnie, kilka tygodni temu, kilku użytkowników ChatGPT zgłosiło przyznanie dostępu do poziomu pro, który kosztował 42 USD miesięcznie, co z perspektywy czasu wydaje się być błędem.

Zobacz także: Nowojorskie szkoły blokują uczniom dostęp do ChatGPT

Pomimo kontrowersji i kilku zakazów, ChatGPT okazał się sukcesem reklamowym dla OpenAI. Narzędzie przyciągnęło uwagę mediów i wykreowało niezliczone memy w mediach społecznościowych. ChatGPT miał ponad milion użytkowników na początku grudnia — to pod każdym względem godna pozazdroszczenia baza użytkowników. Trzeba jednak podkreślić fakt, że jest to droga usługa. Według współzałożyciela i dyrektora generalnego OpenAI, Sama Altmana, wydatki operacyjne ChatGPT są „olśniewające”. Jak wskazuje, koszty wynoszą zaledwie kilka centów na czat.

Po zyski – marsz!

OpenAI jest pod presją, aby osiągnąć zysk z produktów takich jak ChatGPT po wielomiliardowej inwestycji firmy Microsoft. OpenAI spodziewa się, że w 2023 roku zarobi 200 milionów dolarów. Jakkolwiek nie patrzeć, to naprawdę grosze w porównaniu z ponad 1 miliardem dolarów, które do tej pory zainwestowano w startup.

Wskazuje się na to, że Microsoft pracuje nad włączeniem technologii generowania tekstu OpenAI do wyszukiwarki Bing. Ma to nastąpić w nadchodzących tygodniach. W efekcie Bing stanie się bardziej konkurencyjny w stosunku do Google. Ponadto, bez związku z powyższym, OpenAI planuje wprowadzić w przyszłości aplikację mobilną ChatGPT.

Źródło: TechCrunch

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *