Popularna witryna internetowa z treściami dla dorosłych, Pornhub, sprzeciwia się nowym przepisom Unii Europejskiej. Serwis dla dorosłych musi spełniać nowe obowiązki wynikające z ustawy o usługach cyfrowych (DSA), w tym rygorystyczne wymagania dotyczące weryfikacji wieku. Według nowych zasad, Pornhub został sklasyfikowany jako Bardzo Duża Platforma Online (VLOP) – co Pornhub kwestionuje.

Właściciel Pornhub, firma Aylo z Kanady, złożyła skargę do Trybunału Generalnego Unii Europejskiej w Luksemburgu 1 marca. Firma twierdzi, że Komisja Europejska błędnie obliczyła liczbę użytkowników Pornhub. Według DSA, aby strona internetowa została uznana za VLOP, musi być odwiedzana przez więcej niż 45 milionów Europejczyków średnio każdego miesiąca – próg, który Pornhub rzekomo przekracza. Pytanie jakie liczby faktycznie generuje platforma?

PornHub w konflikcie z Unią Europejską o nowe przepisy

Nowe przepisy DSA mają na celu zapewnienie większej ochrony użytkowników w Internecie, z VLOP-ami stojącymi przed bardziej “staranną moderacją treści”. Przewidują one również nowe obowiązki dotyczące usuwania nielegalnych treści, takich jak filmy niezgodne z wolą wszystkich zainteresowanych stron.

Platformy mają również obowiązek przedstawienia szczegółowych planów do 20 kwietnia dotyczących sposobów ograniczania głównych zagrożeń, takich jak przemoc wobec kobiet i ochrona nieletnich. Naruszenie nowego prawa może skutkować karą finansową w wysokości do 6% globalnych przychodów firmy. Właściciele stron internetowych mieli czas do tego miesiąca, aby zaprotestować przeciwko decyzjom. Jednak DSA to nie jedyny akt prawny Unii Europejskiej, który sprawia kłopoty firmom technologicznym.

Od czwartku sześć dużych firm – określanych jako “strażnicy” przez UE – musi spełnić nowe obowiązki zgodnie z ustawą o rynkach cyfrowych (DMA). Jednak już przed tym Apple wpadło w kontrowersje, zakazując twórcom Fortnite, firmie Epic Games, uruchamiania własnego sklepu internetowego na iPhone’ach i iPadach w Europie. Jednym z celów DMA jest otwarcie dużych sklepów z aplikacjami na większą konkurencję. UE zapowiada teraz przesłuchanie Apple w sprawie tej decyzji. Na finalne rozwiązanie tego sporu będziemy musieli zatem jeszcze chwilę poczekać.

Źródło: BBC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *