Epic Games, twórca popularnej gry Fortnite, odzyskuje swoje konto deweloperskie w App Store’u Apple po interwencji ze strony Komisji Europejskiej. CEO firmy, Tim Sweeney, poinformował o szybkim przywróceniu konta przez Apple.

Epic Games będzie mogło otworzyć swoje sklepy aplikacji iOS w Unii Europejskiej. Wydawca gier miał swoją licencję deweloperską unieważnioną przez Apple wcześniej w tym tygodniu, ale Epic Games teraz informuje, że Apple odwróciło swoją decyzję po zapytaniu ze strony Komisji Europejskiej. W aktualizacji na swojej stronie internetowej Epic Games informuje, że Apple “zobowiązało się przed Komisją Europejską, że przywróci nasze konto deweloperskie”. Firma teraz “kontynuuje prace nad uruchomieniem sklepu Epic Games i przywróceniem Fortnite’a na iOS w Europie”.

Apple potwierdziło decyzję w wiadomości e-mail do The Verge. “Po rozmowach z Epic, zobowiązali się oni do przestrzegania zasad, w tym naszych [Digital Markets Act] policies” – powiedział rzecznik Apple’a, Fred Sainz. “W rezultacie Epic Sweden AB zostało zezwolone na ponowne podpisanie umowy deweloperskiej i przyjęcie do Programu Deweloperskiego Apple’a.” Komisja Europejska przypisuje sobie zasługę za przywrócenie licencji deweloperskiej Epic. W poście na X, komisarz Thierry Breton mówi, że z zadowoleniem przyjmuje fakt, że “po naszych kontaktach Apple zdecydowało się cofnąć swoją decyzję o wykluczeniu Epic”.

Epic Games ponownie zyskuje dostęp do App Store'a Apple

W środę Epic poinformował, że Apple unieważniło jego licencję deweloperską po tym, jak wydawca gry odzyskał ją po usunięciu Fortnite’a z iOS w 2020 roku. Apple powołało się na krytykę ze strony CEO Epic Games, Tima Sweeneya, który nazwał zmiany w unijnym prawie DMA “gorącym śmieciem”, jako powód terminacji. Regulatorzy UE rozpoczęli dochodzenie w sprawie decyzji Apple’a o zablokowaniu konta deweloperskiego Epic, jak również w sprawie zgodności z towarzyszącym Digital Services Act.

“DMA przeszła swoje pierwsze duże wyzwanie związane z zablokowaniem przez Apple Epic Games Sweden w konkurencji z App Store, a DMA właśnie odniosła swoje pierwsze duże zwycięstwo” – pisze Sweeney w poście na X. “Na skutek szybkiego dochodzenia Komisji Europejskiej, Apple poinformowało Komisję i Epic, że ulegnie i przywróci nasz dostęp, aby przywrócić Fortnite’a i uruchomić sklep Epic Games w Europie na podstawie prawa DMA.”

DMA UE oficjalnie wszedł w życie w środę, pozwalając na trzecie sklepy z aplikacjami i alternatywne opcje płatności na iOS. Możesz nadal korzystać z aplikacji zewnętrznych poza UE, ale nie spodziewaj się, że będziesz mógł ich aktualizować, jeśli będziesz podróżować zbyt długo.

Źródło: The Verge

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *