Tesla, firma Elona Muska, ogłosiła plany budowy nowej fabryki w Chinach. Nowa fabryka w Szanghaju będzie produkować 10 000 sztuk baterii rocznie.

“Megapack” to bardzo duże baterie, które mogą być wykorzystane do stabilizacji sieci energetycznych i zapobiegania awariom zasilania. Obecnie Tesla produkuje te baterie również w swojej fabryce w Kalifornii. Elon Musk na Twitterze oświadczył, że nowa fabryka w Chinach będzie dodatkiem do fabryki w Stanach Zjednoczonych.

Według chińskiej agencji prasowej Xinhua, budowa nowej fabryki rozpocznie się najpóźniej w tym roku, a produkcja baterii rozpocznie się latem 2024 roku. Nie ujawniono jeszcze, ile inwestycji wymaga budowa nowej fabryki, ale jest to kolejny krok Tesli w celu wzmocnienia swojej pozycji w regionie. Chiny to największy producent baterii na świecie, a nowa fabryka Tesli w Szanghaju umożliwi jej korzystanie z chińskiej bazy dostaw, co pozwoli na zwiększenie produkcji i obniżenie kosztów.

Tesla zbuduje nową fabrykę baterii w Szanghaju

Ogłoszenie to nastąpiło w czasie, gdy rząd USA pressił na amerykańskie firmy, aby zmniejszyć swoją zależność od Chin w obliczu rosnących napięć między Pekinem a Waszyngtonem. W zeszłym roku firmy technologiczne z USA, które otrzymują fundusze federalne, zostały zabronione przez administrację Bidena od budowy zaawansowanych obiektów technologicznych w Chinach na okres 10 lat. Wytyczne te były częścią planu o wartości 50 mld funtów, którego celem jest rozwój amerykańskiego przemysłu półprzewodników.

W sierpniu prezydent Biden podpisał ustawę, która zobowiązuje do wydania 280 mld dolarów na produkcję wysokotechnologiczną i badania naukowe. Ma to na celu zwiększenie konkurencyjności Stanów Zjednoczonych w sektorze technologicznym i zapobieganie utracie ich przewagi w tym obszarze na rzecz Chin. Tesla otworzyła swoją pierwszą fabrykę poza USA w Szanghaju w 2019 roku, w której obecnie produkowane są 22 000 samochodów tygodniowo. Firma produkuje również samochody w pobliżu Berlina w Niemczech i ogłosiła plany budowy kolejnej fabryki w Monterrey w Meksyku. Chiny to największy rynek samochodowy na świecie, jednak w tym roku zanotowały znaczący spadek sprzedaży pojazdów wraz ze spowolnaniem chińskiej gospodarki. W tej sytuacji Tesla postanowiła inwestować w produkcję swoich baterii w Chinach, co może przyczynić się do dalszego rozwoju firmy na tamtejszym rynku.

Tesla zbuduje nową fabrykę baterii w Szanghaju

Źródło: BBC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *