Standardowy font San Francisco to jedyny, jaki możemy zobaczyć na telefonach Apple iPhone. Okazuje się, że można go jednak zmienić dzięki luce w systemie iOS 16.1.2 i starszych

Możliwości personalizacji telefonów z nadgryzionym jabłkiem nie stoją na bardzo wysokim poziomie. Z każdą aktualizacją mamy możliwość wprowadzania coraz większych zmian, ale na przykład w zakresie fontów nic się nie zmieniło. Większość producentów, szczególnie ci, którzy bazują na systemie Android, w zasadzie od samego początku oferuje kilka czcionek do wyboru i daje możliwość wgrania własnych fontów. Apple w tym temacie jest nieugięte, bo ich zdaniem San Francisco jest czcionką idealną, więc nie ma powodu do zmiany. Okazuje się jednak, że urządzenia z systemem iOS 16.1.2 i starszymi, mają lukę, która pozwala na zmianę czcionki.

Jak zmienić czcionkę w iPhone?

Zmiany czcionki można dokonać za pomocą jailbreaka, czyli procesu, który ściąga wszystkie ograniczenia narzucone przez producenta. Jest to jednak spora ingerencja w telefon i mało osób zdecyduje się na takie kroki. Programista Zhuowei Zhang udowodnił, że można zmienić czcionkę bez jailbreaka i wykorzystał lukę w systemie. Z pomocą przyszedł mu exploit CVE-2022-46689, a efekty jego pracy możecie zobaczyć poniżej na zdjęciu.

Zmiana czcionki w Apple iPhone - to możliwe, choć nie jest łatwo!
Źródło: Twitter @zhuowei

O gustach się nie dyskutuje i pozostawiam to waszej ocenie, czy wprowadzone czcionki się wam podobają czy nie. Jednak sam proces zmiany fontu nie jest taki prosty. Wymaga dosyć dużej wiedzy z programowania, ale na GitHubie jest kod do wykonania, także jeśli macie ochotę się pobawić, to Zhuowei Zhang wam to umożliwia. Druga ważna kwestia to fakt, że w aktualizacji 16.2 Apple usunęło lukę w systemie i od tego momentu nie da się zmienić czcionki w nowszych systemach. Jeśli jednak korzystacie z wersji 16.1.2 lub starszej, to dalej macie taką możliwość. Będziecie korzystać z udostępnionego sposobu, czy raczej zostajecie przy bazowej czcionce?

Zmiana czcionki w Apple iPhone - to możliwe, choć nie jest łatwo!
Źródło: Twitter @zhuowei

Źródło: Twitter @zhuowei

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *