Google planuje ograniczyć aplikacjom, które oferują pożyczki osobom fizycznym, dostęp do poufnych danych użytkownika. Chodzi o takie dane, jak zdjęcia, filmy i kontakty.

Wydawać by się mogło, że aplikacje pożyczek osobistych i ich usługi to szybka gotówka przy niewielkim ryzyku. Okazuje się jednak, że Google zmaga się z problemami w tym względzie. Nasiliły się bowiem drapieżne zachowania ze strony niektórych pożyczkodawców, którzy nękają pożyczkobiorców.

Aplikacje pożyczek osobistych z blokadą dostępu

Gigant wyszukiwania wprowadził w środę aktualizację swoich zasad, dotyczących pożyczek osobistych dla aplikacji w Sklepie Play. Chce w ten sposób wprowadzić nowe ograniczenia, uniemożliwiające aplikacjom dostęp do pamięci zewnętrznej, zdjęć, filmów, kontaktów, dokładnej lokalizacji i dzienników połączeń. Zmiana wejdzie w życie od 31 maja.

„Aplikacje pożyczek osobistych lub takie, których głównym celem jest ułatwianie dostępu do pożyczek osobistych (tj. generatory leadów lub pośrednicy), nie mogą uzyskiwać dostępu do poufnych danych, takich jak zdjęcia i kontakty”, podała firma w swojej aktualizacji.

Wszystkiemu winni pożyczkodawcy

Według ostatnich doniesień pojawiający się trend wzbudził obawy, ponieważ niektóre osoby, które uzyskały kredyt za pośrednictwem aplikacji mobilnych, doświadczyły nękania przez windykatorów. Ci agenci windykacji rzekomo uzyskali dostęp do osobistych kontaktów pożyczkobiorców, informując przyjaciół i rodzinę o zaległych długach. W bardziej ekstremalnych przypadkach agenci wykorzystywali zmanipulowane obrazy w celu dalszego zastraszania i niepokoju osób zadłużonych. Niestety, wiele z tych docelowych osób uległo presji i odebrało sobie życie.

Takie przypadki były zgłaszane na różnych rynkach, w tym w Indiach i Kenii. Google zareagował początkowo, blokując setki i tysiące aplikacji do pożyczek osobistych ze Sklepu Play po zaalarmowaniu przez organy ścigania i banki centralne. Firma wprowadziła również zasady zakazujące nielicencjonowanych aplikacji pożyczkowych ze sklepu z aplikacjami na Androida.

Google powiedział, że wprowadził również wymóg przeprowadzenia określonej dokumentacji licencyjnej. Dotyczy ona aplikacji pojawiających się w Sklepie Play, oferujących pożyczki osobiste w Pakistanie. Aplikacje takie muszą „udowodnić ich zdolność do udzielania lub ułatwiania” kredytu. Firma zobowiązała również niebankowe firmy finansowe w kraju do posiadania tylko jednej cyfrowej aplikacji pożyczkowej w Sklepie Play.

Źródło: TechCrunch

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *