Amerykański gigant wychodzi z inicjatywą. Google chce ujednolicenia wyglądu ikon służących do nawigacji po stronach internetowych.

Google to korporacja, która z pewnością wie bardzo dużo, jeśli nie najwięcej o użytkownikach internetu i jak oni z niego korzystają. Pomimo sporej niechęci internautów do zwrotu “gromadzenie danych”, mogą one czynić wiele dobrego. Precyzyjniej mówiąc – wykształceni ludzie analizujący te dane mogą to zrobić. Od bardzo małych i niekoniecznie potrzebnych rzeczy jak personalizowane reklamy, aż po czynienie internetu oraz konkretnych stron internetowych coraz bezpieczniejszymi i bardziej wygodnymi w użytku. Część z danych zbieranych przez Google z pewnością przysłużyło się do powstania projektu Google Material Symbols – zbioru kompletnie darmowych projektów pojedynczych ikon, które mogą zostać użyte do oznaczenia przycisków nawigacyjnych na dowolnej stronie internetowej.

Google Fonts w drodze do standaryzacji

Nowy zestaw ikon i symboli dołączył do projektu Google Fonts, który już od ponad dziesięciu lat ułatwia wszelkim biznesom i organizacjom budować swoje strony internetowe oferując aktualnie ponad 1400 różnych czcionek dostępnych nieodpłatnie do wykorzystania, również komercyjnego. Nadeszła pora na kolejne rozszerzenie – ikony nawigacyjne (i nie tylko takie). Google oferuje, jak można przeczytać na stronie projektu ponad 2500 ikon symboli. Znaki te to między innymi znaki nawigacyjne (interfejsowe), jak na przykład: ikona otwarcia menu, odświeżenia strony, ale też ikony typowo e-commerce’owe czy multimedialne. Znajdziemy tam nawet symbole znane nam dobrze z naszych smartfonów, takie jak: jasność, poziom baterii czy siła sygnału. To bardzo wygodne i rozsądne rozwiązanie, gdyż eliminuje konieczność projektowania we własnym zakresie nietypowej czcionki lub ikony podczas podczas budowy strony, która będzie odpowiadać niestandardowym potrzebom, lub ewentualnego zakupu. W dodatku to kolejny krok do uczynienia internetu bardziej przystępniejszym i wygodnym w użyciu, bez względu na to skąd pochodzi i w jakim wieku jest internauta.

Google Fonts - strona ikon

Jak skorzystać z ikon Googla?

To proste. Wystarczy wejść na stronę, w zakładkę “ikony” i wybrać odpowiadające nam projekty ikon. Wszystko to nieodpłatnie, gdyż ikony, tak samo jak czcionki są upublicznione na licencji Apache Licence 2.0. Oznacza to zezwolenie na dowolny użytek każdemu użytkownikowi internetu, również z celach komercyjnych.

Oszczędzimy Ci szukania – link do strony

Źródło: Google Fonts

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *