Nowe MacBooki Air M1 wyposażone są w tylko dwa porty USB-C, co sprawia, że korzystając z urządzenia w pracy po prostu brakuje nam możliwości podpięcia chociażby karty SD. Jednak dzięki takim urządzeniom jak HUB 9w1 od Zenwire możliwe jest, aby szybko i skutecznie rozszerzyć możliwości naszego komputera.

Zdecydowałem się na zakup nowego MacBooka Air M1 i wielkie było moje zdziwienie, gdy zorientowałem się, że moja praca musi ograniczyć się do dwóch portów USB-C. Przesiadka na nowe urządzenie to zawsze jest mały szok, a w przypadku zmiany ze standardowego PC na MacBooka proces nauczania trwa jeszcze dłużej. Gdy do tego dołożymy przesiadkę z urządzenia, gdzie mamy 4 porty USB, 2 porty USB-C, gniazdo Ethernet czy HDMI, to zmiana na dwa malutkie porty USB-C jest średnio komfortowa. Co zatem począć? Zacząłem szukać różnych rozwiązań, po pracować jakoś trzeba, a nowy MacBook pozostawał nie za bardzo użyteczny w moich rękach. W ten sposób trafiłem na firmę Zenwire i ich HUB 9w1.

HUB 9w1 od Zenwire - Twój MacBook stanie się użyteczny | Recenzja

Zależało mi na tym, aby HUB, który wybiorę był jednocześnie użyteczny i praktyczny, dlatego nie mogłoby to urządzenie, które swoim rozmiarem zaburzyłoby moje miejsce. Założenia były proste – mały, poręczny, z jak największą liczbą dostępnych portów i tani. Jakie urządzenie spełniło moje oczekiwania? Okazuje się, że firma Zenwire ma w swojej ofercie HUB 9w1, który posiada 2 gniazda USB-C, 2 gniazda USB 3.0, HDMI, czytnik kart SD/micro SD, Ethernet oraz wtyk USB-C. To wszystko za mniej niż 140 złotych. Można? Można!

HUB 9w1 od Zenwire - Twój MacBook stanie się użyteczny | Recenzja

Największa zaleta? Wystarczy podpiąć HUB do komputera i od razu wszystko działa. Nie trzeba instalować żadnych sterowników, czekać na aktualizację – wszystko działa Plug&Play. W przypadku komputerów MacBook Air M1 ważne jest, aby urządzenie było bezpieczne, ponieważ zdarzały się przypadki kiedy to zewnętrzne huby paliły płyty główne. W tym przypadku jest tak, jak być powinno dzięki zastosowaniu odpowiedniego chipa. Korzystam z huba już kilka tygodni i nic się nie dzieje. Możliwości komputera zwiększyły się znacznie, ponieważ jedno gniazdo wciąż pozostaje wolne na ładowanie (za pomocą huba również można), a drugie gniazdo wykorzystuje na podpięcie urządzenia. Po zakończonej pracy wystarczy odpiąć kabel, wrzucić huba do plecaka i spokojnie można się przemieszczać.

Link do strony produktowej – KLIK

Czy urządzenie ma jakieś wady? Ja wykryłem jedną, która nie przeszkadza podczas pracy w biurze, ale gdzieś w plenerze może być zauważalna. Mianowicie po około 15 minutach urządzenie staje się ciepłe. Nie jest to temperatura, która oparzy waszą rękę, ale jest to zauważalny poziom, który byłby średnio komfortowy przy długim kontakcie. Warto to mieć na uwadze, chociaż nie przeszkadza to w codziennej pracy w warunkach biurowych, a temperatura dochodzi do pewnego poziomu i nie rośnie w nieskończoność przegrzewając urządzenie. Można uznać to za małą wadę, która nie wpływa na na codzienną pracę. Co do samej użyteczności, to trzeba przyznać, że deklarowane 2TB odczytu karty pamięci ciężko sprawdzić ze względu na niską popularność takich kart, ale karta 1TB bez problemu została odczytana. Podobnie zresztą z deklarowaną przepustowością łącza Ethernet – 100 Mbps spokojnie utrzymuje.

Specyfikacja techniczna

Wymiary152x30x10 mm
Waga100 g
Długość kabla170 mm
Dostępne gniazdaUSB-C z obsługą Power Delivery 3.0
USB-C Data Transfer 5 GBps
HDMI 4K 30 HZ/ Full HD 60 Hz
Czytnik kart micro SD – czyta karty do 2 TB
Czytnik kart SD – czyta karty 2 TB
RJ-45 Fast Ethernet 100 Mbps
USB 3.0 5 GBps
USB 3.0
Wtyk USB-C 3.1 / Thunderbolt 3.0
Tryby pracyMirror Mode, Extenden Modę
Kompatybilne systemyWindows 11,10,8,7/Apple Mac OS/Linux/Android/Ipad Pro IOS

Za dostarczony do testu sprzęt dziękujemy firmie Zenwire

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *