Dzięki najnowszym sterownikom GeForce 461.72 WHQL wiemy, że karty Nvidia 30HX i 40HX wykorzystają znaną już architekturę Turing, a to jest dobra informacja

Temat kopania kryptowalut przez górników, to w ostatnim czasie najważniejsze wiadomości. Kilka dni tematu Nvidia zapowiedziała walkę z górnikami, aby pozwolić graczom na zakup ich wymarzonej karty, bo jak do tej pory, wszystko co pojawia się w sklepie od razu trafia w ręce górników. Wiadomo – jest to ich sposób na zarabianie i jeśli jakiś sprzęt jest w tym wyjątkowo dobry, to należy ten fakt wykorzystać, jednak skutek tego jest taki, że cierpią gracze, którzy z kopaniem nie mają za wiele wspólnego. Nvidia zamierza z tym walczyć (w teorii) i przy okazji zarobić (w praktyce). Zapowiedziano pojawienie się nowych kart z serii CMP (Crypto Mining Processor), a ich premiera ma mieć miejsce jeszcze w tym kwartale.

Nvidia 30HX i 40HX

Zacznijmy od tego, że karty GeForce RTX 2000 były oparte na architekturze Turing. Te nowsze, RTX 3000, wykorzystywały architekturę Ampere. Teraz nowe karty z serii CMP (modele 30HX, 40HX, 50HX i 90HX) również skorzystają z Touringa i to świetna wiadomość dla wszystkich zainteresowanych ich zakupem. Skąd jednak pojawiły się informacje o zastosowanej architekturze? Otóż w najnowszych sterownikach GeForce 461.72 WHQL dodano obsługę dwóch kart z nowej serii (30HX oraz 40HX). Właśnie tam pojawiła się informacja, że model 40HX będzie napędzany procesorem TU106, a 30HX wykorzysta procesor TU116. Ma to bezpośrednie powiązanie z różnicą w zużyciu energii w obu architekturach.

Nvidia 30HX i 40HX

Karty przeznaczone dla górników nie będą posiadały wyjść wideo, czyli w rezultacie nie będą one przydatne dla graczy. Zgodnie z informacjami od Nvidia już RTX 3060 będzie miał ograniczenia sięgające nawet 50% w przypadku kopania kryptowalut, co ma znacznie zmniejszyć zainteresowanie górników produktami z serii RTX. Czy taka polityka przyniesie rezultaty? W teorii jest to dobre rozwiązanie, ale na praktyczne efekty musimy poczekać, bo ten rynek rządzi się własnymi prawami i może się okazać, że wszystko wywróci się do góry nogami, a tego byśmy nie chcieli.

Foto. materiały prasowe producenta

Podzespoły - sprawdź na Ceneo

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *