Gdy Meta staje w obliczu kontroli antymonopolowej w związku z przejęciem deweloperów produkujących fitness VR o nazwie Within, gigant technologiczny dokonuje kolejnego przejęcia. Tym raziem Meta kupuje Luxexcel – holenderską firme, zajmującą się inteligentnymi okularami.

Meta celuje w okulary od Luxexcel

Pierwsza wzmianka o przejęciu pojawiła się w belgijskiej gazecie De Tijd, została jednak potwierdzona przez TechCrunch bezpośrednio u źródła. Nie zostały ujawnione jednak warunki umowy przejęcia, trudno zatem wyrokować, jak będzie wyglądać dalszy los spółki Luxexcel.

Założona w 2009 roku firma Luxexcel wykorzystuje druk 3D do produkcji soczewek korekcyjnych do okularów. Niedawno firma skoncentrowała swoje wysiłki na inteligentnych soczewkach, które można drukować za pomocą zintegrowanej technologii, takiej jak wyświetlacze LCD i klisza holograficzna.

Zobacz także: Premiery Apple w 2023 roku – iPhone 15, MacBook Pro, Mac Pro i inne

„Cieszymy się, że zespół Luxexcel dołączył do Meta, pogłębiając istniejące partnerstwo między dwiema firmami” – powiedział TechCrunch rzecznik Meta. Mówi się, że Meta i Luxexcel współpracowały już przy Project Aria, inicjatywie badawczej firmy w zakresie rzeczywistości rozszerzonej (AR).

To nie pierwszy pomysł na wykorzystanie VR i AR w praktyce

We wrześniu 2021 roku Meta zaprezentowała parę inteligentnych okularów Ray-Ban Stories. Mogą one robić zdjęcia i nagrywać filmy lub wykonywać połączenia głosowe bez użycia rąk. Rzecz jasna, wykorzystując platformy Meta, takie jak WhatsApp i Facebook. Absorbując Luxexcel, Meta prawdopodobnie wykorzysta technologię firmy do produkcji okularów AR na receptę. To produkt, którego od dawna oczekiwano, że powstanie z miliardów dolarów inwestycji Meta w Reality Labs. Mimo to w raporcie tego lata stwierdzono, że Meta ogranicza swoje plany dotyczące okularów AR klasy konsumenckiej. Przypomnijmy, pierwotnie miały ukazać się na rynku w 2024 roku. Meta nie skomentowała wówczas tych plotek.

Tworząc produkty AR i VR, strategia korporacyjna Meta polegała na przejmowaniu mniejszych firm, które tworzą najlepsze technologie w tej dziedzinie. Nawet flagowy zestaw słuchawkowy Meta, Quest, pochodzi z przejęcia firmy Oculus w 2014 roku. Biorąc pod uwagę próby zablokowania przez Federalną Komisję Handlu zakupu Within przez Meta, możliwe, że zakup Luxexcel może wywołać analogiczną kontrolę.

Źródło: TechCrunch

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *