2023 rok będzie obfitował w premiery firmy Apple, a na liście znajdą się m.in. nowy iPhone 15, ulepszony MacBook Pro czy 15-calowy MacBook Air, a także wiele więcej ciekawych urządzeń od giganta z Cupertino.

Miniony rok przyniósł nam parę nowości w portfolio Apple, a sam producent wyciąga wnioski, chociażby z malejącej sprzedaży najnowszego iPhone 14. Nowy rok ma obfitować w premiery Apple, a wśród nich będą produkty z prawie każdej kategorii. Firma przedstawi światu drugi produkt z kategorii wearables, czego nie zrobiła od 2015 roku, a także zaktualizuje obecną generację Apple Watch. Oprócz tego będą bardziej oczywiste premiery, jak chociażby nowy iPhone 15 czy ulepszony MacBook Pro, który zostanie wyposażony w układy M2. O szczegółach poszczególnych produktów przeczytacie poniżej.

iPhone 15

Premiery Apple w 2023 roku - iPhone 15 2023
Render: aliartist3d

Rok 2023 przyniesie nam również nowy flagowy model iPhone, na który czeka wiele osób, bowiem ma on wprowadzić znaczące zmiany względem zaprezentowanych w tym roku modeli z serii 14. Pojawią się warianty iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro oraz iPhone 15 Pro Max ( lub Ultra). Prawdopodobnie będzie to pierwszy iPhone, w którym nie uświadczymy złącza Lightning, a zastąpi je uniwersalny standard USB-C. Ta zmiana wynika z faktu, że w MacBookach aktualnie pracujemy na USB-C, ale również Unia Europejska wymaga ujednolicenia standardu ładowarek dla wszystkich produktów od końca 2023 roku. W wariantach Pro dzięki USB 3.2 prędkość przesyłania plików ma dochodzić do 40 Gb/s.

Nowe smartfony będą również wyposażone w Dynamic Island zamiast klasycznego notcha, a do tej pory to rozwiązanie było zarezerwowane dla serii Pro. W topowym wariancie ma pojawić się układ soczewek peryskopowych, które zastąpią teleobiektywy, a to pozwoli na 6-krotny zoom optyczny, zamiast 3-krotnego obecnie. Nowa generacja to także po raz pierwszy zastosowanie układu Apple A17 nowej generacji, pierwszy zbudowany na 3-nanometrowym węźle nowej generacji TSMC, który pozwoli na wzrost wydajności o 10-15% przy jednoczesnym spadku zapotrzebowania na energię o 30%. Do dyspozycji użytkowników będzie również 8 GB pamięci RAM zamiast obecnych 6 GB.

Zobacz także: iPhone 15 będzie tańszy od poprzednika, który się nie sprzedaje

14- i 16-calowy MacBook Pro (1. połowa 2023)

Premiery Apple w 2023 roku - 14- i 16-calowy MacBook Pro (1. połowa 2023)

Aktualizacja nowych MacBooków Pro będzie polegała w dużym stopniu na poprawieniu specyfikacji, ponieważ urządzenia mają zostać wyposażone w chipy M2‌ Pro i ‌M2‌ Max. Ten drugi ma oferować 12-rdzeniowy procesor i 38-rdzeniowy procesor graficzny. Wizualne zmiany nie są planowane ze względu na świeży design produktu, którego premiera miała miejsce w 2021 roku.

15-calowy MacBook Air (od Q2 do końca 2023)

Premiery Apple w 2023 roku - 15-calowy MacBook Air (od Q2 do końca 2023)

W tym przypadku zmiana ma dotyczyć tylko pojawienia się większej opcji wyświetlacza. Informacje na temat 15-calowego MacBooka Air są ograniczone, ale raczej zachowa on wygląd swojego mniejszego brata. Szanse na dodanie mini-LED lub ProMotion są nikłe, ponieważ to rozwiązanie zarezerwowane dla produktów z serii Pro. Podzespoły komputera również nie ulegną zmianie i będzie to dokładnie to samo, co znamy z 13-calowego MacBooka Air.

Mac Pro (1. połowa 2023)

Premiery Apple w 2023 roku - Mac Pro (1. połowa 2023)

W 2023 roku miną 4 lata, od kiedy ostatni raz firma odświeżyła Maca Pro. System bazuje na procesorach Intela, więc w tym roku zostanie zastąpiony nowymi procesorami M2 Ultra, co znacząco zwiększy jego możliwości. Procesor graficzny będzie mógł zawierać do 76 rdzeni, co w połączeniu z pamięcią RAM na poziomie 196 GB zapewni niesamowite możliwości. Data premiery nie została określona, natomiast sugeruje się, że będzie to w trakcie wiosennych premier lub podczas Worldwide Developers Conference

Zestaw słuchawkowy AR/VR (do połowy 2023)

Zestaw słuchawkowy AR/VR (od początku do połowy 2023)
Render: Ian Zelbo

Ostatni raz nową kategorię produktów Apple uruchomiło w 2015 roku, kiedy to wprowadzono na rynek Apple Watch. Było to również pierwsze urządzenie firmy, które mogliśmy nosić, a wszystko wskazuje na to, że 2023 rok przyniesie nam kolejne urządzenie z serii wearables. Zestaw słuchawkowy AR/VR ma łączyć wirtualną rzeczywistość ze światem realnym, dając nam dostęp do tzw. „rzeczywistości mieszanej”. To nowa odnoga działalności amerykańskiego giganta, a docelowa nazwa produktu nie jest jeszcze znana, chociaż mówi się, że będzie nazywać się Reality Pro lub Reality One.

Wizualne podobieństwo do innych tego typu rozwiązań na rynku będzie oczywiste. W środku znajdziemy dwa wyświetlacze mikro OLED o rozdzielczości 4K, a także (niepotwierdzone) wyświetlacz zewnętrzny. Urządzenie ma być wyposażone w szereg czujników i kamer, które rejestrować będą gesty, otoczenie ruchy rąk i oczu. Prawdopodobnie we współpracy z podmiotami zewnętrznymi powstaną dedykowane gry i aplikacje do obsługi zestawu słuchawkowego AR/VR, a także usługi Apple TV+ i Apple Arcade będą z nim kompatybilne. Cena w momencie debiutu powinna wynosić około 3000 dolarów, a grupą docelową mają być programiści oraz twórcy treści.

Apple Watch Series 9 (jesień 2023)

Apple Watch Series 9 (jesień 2023)

W zakresie Apple Watch Series 9 firma chce wprowadzić duże aktualizacje niektórych czujników z zakresu kontrolowania zdrowia. Mowa tutaj o mierzeniu poziomu glukozy we krwi oraz ciśnieniu. Informacje o nowej serii są bardzo ubogie i do tej pory nie wyciekło za wiele wiadomości, co takiego mogłoby się znaleźć w najnowszym produkcie. Czekamy na więcej szczegółów.

AirPods Max

Premiery Apple w 2023 roku - AirPods Max 2

Informacje na temat premiery nowych AirPods Max właściwie nie ma, a o samym produkcie nic nie wiadomo. Jednak harmonogram dotychczasowych premier AirPods wskazuje, że 2023 rok będzie właśnie debiutem drugiej generacji AirPods Max. Musimy zatem uzbroić się w cierpliwość i wyczekiwać nowych informacji.

iPad mini i iPad Air (koniec 2023)

Podobnie jak w przypadku MacBooków, Apple powinno wprowadzić nowe chipy na pokład iPadów. M2 zadebiutuje w modelu Air, natomiast wersja mini pozostaje bez zmian od 2021 roku. To sugeruje, że nowe urządzenia zobaczymy pod koniec 2023 lub na początku 2024 roku. Szczegóły nie są jeszcze znane.

Premiery Apple w 2023 roku – podsumowanie

Tak zatem prezentują się premiery Apple na 2023 rok. Nowości jest sporo, a niektóre produkty mogą zdominować swój segment rynku. Na jaki produkt czekacie najbardziej? Czy jest coś, co wpisaliście sobie na listę must have? O szczegółach konkretnych produktów będziemy informować Was na bieżąco, także śledźcie uważnie naszą stronę, aby nic nie przegapić!

Źródło: MacRumors

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *