Czy kontroler bezprzewodowy Xbox Electric Volt naprawdę wygląda tak olśniewająco i warto zapłacić za niego ponad 250 złotych? Postanowiłem to sprawdzić i przekonać się na własnej skórze

Rynek kontrolerów bezprzewodowych jest bardzo bogaty, a liczba producentów oferujących kontrolery nie zmieściłaby się w tym artykule. Jednak tak naprawdę wyróżniają się dwaj gracze – Xbox oraz PlayStation ze swoimi sztandarowymi produktami, które później są kopiowane przez inne firmy lub tworzone są odpowiedniki na ich podstawie. Taki stan rzeczy nie dziwi, ponieważ to właśnie ta dwójka dominuje na rynku konsol do gier, gdzie kontrolery są kluczowym elementem. Liczba “podróbek” zarówno padów do Xboxa, jak i do PlayStation jest ogromna, a nawet topowi producenci mają w swojej ofercie “zamienniki”. Po doświadczeniach z tańszymi kontrolerami postanowiłem sprawdzić, czy warto dopłacić do oryginalnego kontrolera od Microsoft, który o pięknej nazwie Xbox Electric Volt, skusił mnie nietypowym kolorem.

Kontroler bezprzewodowy Xbox Electric Volt | Recenzja

Miłość od pierwszego wejrzenia

Do tej pory korzystałem głównie z kontrolera SteelSeries Stratus XL, który ma już parę lat i był dedykowany do komputerów PC oraz urządzeń z Androidem. W momencie premiery było to urządzenie z wysokiej półki, a swoim wyglądem przypominało kontroler Xboxa. Przez długi czas działało bez zarzutów, jednak po 3 latach nadeszła konieczność wymiany. Szukałem zatem idealnego rozwiązania dla siebie, a mając z tyłu głowy doświadczenia z kontrolerami zarówno PlayStation, jak i Xboxa, skupiłem się głównie na tych dwóch produktach. Przeglądając oferty w poszczególnych sklepach moją uwagę zwrócił kontroler Xbox w kolorze Electric Volt. Była to ciekawsza alternatywa niż kolejny czarny kontroler.

Kontroler bezprzewodowy Xbox Electric Volt | Recenzja

Kształt i ergonomia

Nie będę ukrywał, że jestem fanem kontrolerów Xboxa. Od zawsze najlepiej leżały mi w ręce, a całość jest tak zoptymalizowana, że nawet ktoś, kto nigdy nie miał do czynienia z kontrolerami, w kilka chwil połapie się w działaniu. Struktura pada od wewnętrznej strony jest lekko chropowata, co zapobiega ślizganiu się urządzenia w rękach, natomiast front jest z gładkiego plastiku. Dwie gałki analogowe są pokryte gumą, dzięki czemu łatwiej jest je kontrolować. Całość wykonana jest z wysokiej klasy plastiku, dzięki czemu gramy w ciszy i nie ma uciążliwych dźwięków.

Kontroler bezprzewodowy Xbox Electric Volt | Recenzja

Użytkowanie

Do dyspozycji gracza jest gniazdo audio 3,5 mm pozwalające podłączyć zestaw słuchawkowy, a także port USB-C przez który możemy ładować pada lub połączyć go z komputerem. Ponadto mamy do dyspozycji technologię Bluetooth oraz Xbox Wireless. Całość zasilana jest dwoma bateriami AA. Zasięg kontrolera to około 10 metrów, a czas grania na jednym zestawie baterii to kilkadziesiąt godzin ciągłej rozrywki.

Połączenie z komputerem

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy kontroler bezprzewodowy Xbox można podłączyć do komputer? Otóż można i wcale nie trzeba kupować kontrolera z dedykowanym adapterem. Wystarczy skorzystać z wbudowanego modułu Bluetooth, a jeśli go nie mamy, to możemy kupić najtańszy adapter w sklepie z elektronikom i również wszystko będzie działać. W przypadku gry FIFA 23, warto mieć na uwadze, że gra nie jest w stanie połączyć kontrolera bezprzewodowo w sposób prawidłowy. Wykrywa kontroler jako PlayStation i należy skorzystać z połączenia przez kabel USB-C, aby prawidłowo korzystać z pada.

Czy warto kupić?

Odpowiedź na to pytanie zdaje się być oczywista. Jeśli szukacie pewnego rozwiązania do rozrywki, to tak. Nie jest to najtańsza opcja na rynku, ale jest to sprzęt najwyższej klasy. Urządzenie zostało dopracowane w każdym detalu i śmiało można powiedzieć, że spełnia wszystkie oczekiwania większości graczy. Jeśli chcecie od kontrolera czegoś więcej, to zapewne zainteresują was kontrolery z serii Elite. To właśnie tam możemy mieć zestaw dodatkowych łopatek i wiele innych przycisków.

Kontroler bezprzewodowy Xbox Electric Volt | Recenzja

Specyfikacja techniczna

PlatformaMicrosoft Xbox Series
Microsoft Xbox One
PC
ŁącznośćBezprzewodowa
Interfejs2.4 GHz
Bluetooth
Zasięg10 m
Liczba przycisków14
PrzyciskiD-Pad
Gałki analogowe – 2 szt.
Lewy/prawy bumper
Lewy/prawy trigger
Przyciski A/B/X/Y
WibracjeTak
Dodatkowe informacjeWbudowane gniazdo słuchawkowe
Baterie w zestawie
KolorZielono-biały
Dołączone akcesoriaDwie baterie AA

Źródło: Materiały własne

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *