Chip M3 nowej generacji firmy Apple może pojawić się jeszcze w tym roku lub na początku przyszłego. Tak przynajmniej wynika z informacji, do jakich dotarł Mark Gurman z Bloomberga. Apple ma w niego wyposażyć podobno modele iMaca oraz MacBooka Air.

Według raportu Marka Gurmana z Bloomberga, Apple pracuje nad MacBookiem Air i iMacem, wyposażonym w chip M3. Układ zostanie zbudowany przy użyciu bardziej wydajnego procesu produkcyjnego w technologii 3 nanometrów. Na chwilę obecną nie jest jasne, kiedy dwa ulepszone urządzenia mogą zostać wprowadzone na rynek. Gurman spodziewa się jednak, że chip M3 pojawi się jeszcze w tym roku lub na początku przyszłego.

Na chip M3 przyjdzie nam poczekać…

Gurman po raz pierwszy wykorzystanie tego chipa zasugerował w czerwcu ubiegłego roku. Zauważył wówczas, że Apple pracuje nad wyposażonym w chip M3 13-calowym MacBookiem Air. Układ miałby trafić także do 15-calowego MacBooka Air oraz miałby go otrzymać nowy iMac. Dodał wówczas, że układ M3 może pojawić się już w 2023 roku, ale jak dotąd tak się nie stało.

Zamiast tego Apple dołączyło nowe układy M2 Pro i M2 Max do linii komputerów MacBook Pro. Ruch ten został ogłoszony przez firmę na początku stycznia. Firma dodała także układ M2 Pro do komputera Mac Mini. Chipy te oparte są na procesie 5 nm drugiej generacji. Co ciekawe, wciąż jest on ulepszeniem standardowego procesu 5 nm, którego Apple używa do produkcji swoich chipów M1.

Następny MacBook Air i iMaca mogą mieć chip M3 3nm

…ale warto, bo czeka nas rewolucja

Oczekuje się jednak, że nadchodzący chip M3 pójdzie o krok dalej. Według Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), firmy produkującej chipy Apple, proces 3 nm może poprawić prędkość nawet o 15 procent. Układ ma także zmniejszyć zużycie energii o 30 procent w porównaniu z procesem 5 nm. TSMC rozpoczęło masową produkcję chipów 3 nm w swoich zakładach na Tajwanie jeszcze w ubiegłym roku. Mimo to technologia ta ma pojawić się w nowej fabryce producenta w Arizonie dopiero w 2026 roku.

Zobacz także: Apple Books po cichu wprowadza audiobooki stworzone z pomocą AI

MacBook Air i iMac nie są jedynymi urządzeniami, które wkrótce mogą otrzymać aktualizację i chip M3. W tym samym dniu, w którym Apple ogłosiło swoje nowe MacBooki Pro, analityk Apple Ming-Chi Kuo powiedział, że Apple może wypuścić kolejną serię modeli MacBook Pro z nowymi procesorami 3 nm M3 Pro i M3 Max w pierwszej połowie 2024 roku. Będziemy musieli poczekać trochę dłużej, aby zobaczyć, czy ta plotka się potwierdzi. Podobnie przyjdzie nam poczekać na potwierdzenie sugestii, jakoby Apple miało wypuścić komputer Mac z ekranem dotykowym w 2025 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *