Fińska firma telekomunikacyjna od 2014 roku nie produkuje telefonów. Te zostały sprzedane firmie Microsoft, a HMD Global nadal sprzedaje modele marki Nokia. Pozostawała jednak kwestia odcięcia się od tej gałęzi przemysłu technologicznego.

Fińska firma telekomunikacyjna Nokia przeprojektowała swoje logo, aby przypomnieć światu, że nie produkuje już telefonów komórkowych.

Żegnajcie telefony, pa pa, Nokia

„W opinii większości ludzi nadal jesteśmy odnoszącą sukcesy marką telefonów komórkowych, ale nie o to chodzi w Nokii” — powiedział Bloombergowi dyrektor generalny Nokii, Pekka Lundmark. „Chcemy wprowadzić nową markę, która bardzo koncentruje się na sieciach i cyfryzacji przemysłu. To coś zupełnie innego niż nasza dawna działalność związana z produkcją telefonów”.

Nokia ujawniła swoją nową tożsamość marki w niedzielę podczas targów MWC w Barcelonie. Zmiana wizerunku to pierwsze tak duże przeprojektowanie logo firmy od prawie 60 lat. Firma przeszła długą drogę od jej założenia jako pojedynczej fabryki papieru w 1865 roku. Co ciekawe, jej oryginalne logo przedstawiało głowę łososia. Było to nawiązanie do rzeki Nokianvirta, nad którą powstała fabryka i która nadała firmie nazwę.

Stare i nowe logo firmy Nokia

Dawny ideał, jeśli chodzi o telefony, odchodzi w niepamięć

Nokia rządziła kiedyś mobilnym światem, ale nie udało jej się przystosować do ery smartfonów zapoczątkowanej przez Apple i Google. Firma sprzedała swoją działalność w zakresie telefonów komórkowych firmie Microsoft w 2014 roku, ale transakcja okazała się w dużej mierze katastrofą. Do 2016 roku Microsoft stracił co najmniej 8 miliardów dolarów na przejęciu i zaczął likwidować własny biznes smartfonów, który nie zdołał przejąć iOS i Androida.

W tym samym roku mobilna marka Nokia została sprzedana nowemu podmiotowi, założonemu przez byłych pracowników Nokii, HMD Global. Firma ta zaczęła sprzedawać telefony z Androidem ponownie pod nazwą Nokia. Mimo faktu, że teraz są produkuje je spółka zależna Foxconn, FIH Mobile. Według analityka mobilnego, Bena Wooda, Nokia powiedziała, że rebranding w tym tygodniu nie wpłynie na licencję brandingową używaną przez HMD do sprzedaży własnych urządzeń. Kilka dni temu HMD ujawniło nowy smartfon, wraz z oryginalnym logo Nokii.

Zobacz także: Zainstaluj stabilne MIUI 14 na swoim telefonie już dzisiaj!

Nokia – czym zajmuje się obecnie gigant technologiczny?

Sama Nokia nadal zarabia na biznesie, związanym z branżą telekomunikacyjną. Przedsiębiorstwo oferuje m.in. sprzedaż sprzętu sieciowego oraz udziela licencji na swoje liczne patenty, w tym producentom telefonów komórkowych. Firma mocno naciska również na 5G. Ta część jej działalności może się rozwijać dzięki zakazom, dotyczącym sprzętu produkowanego przez chińskiego rywala – Huawei.

W poście na firmowym blogu Lundmark odniósł się do nowego logo firmy. Jak mówi, ono „oddaje Nokię taką, jaką jesteśmy dzisiaj, z odnowioną energią i zaangażowaniem jako pionierzy cyfrowej transformacji. (…) Oparliśmy się na dziedzictwie poprzedniego logo, ale sprawiliśmy, że wygląda bardziej współcześnie i cyfrowo, aby odzwierciedlić naszą obecną tożsamość… To jest Nokia… ale nie tak, jak świat nas wcześniej widział”.

Źródło: The Verge

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *