Wykorzystujący sztuczną inteligencję DJ to game-changer, jaki wprowadza właśnie Spotify. AI DJ nie tylko zbuduje nam playlistę, ale też będzie się odzywać pomiędzy poszczególnymi utworami.

Najnowszą funkcją Spotify jest wykorzystujący AI DJ, który ustala kolejność utworów i komentuje ciągle zmieniającą się spersonalizowaną listę odtwarzania. Spotify opisuje to jako „AI DJ w twojej kieszeni”, który „zna Ciebie i Twoją muzykę tak dobrze, że może wybrać, co zagrać”.

AI DJ – czy warto czekać?

Obecnie wiemy o samej funkcji tylko tyle, ile wynika z wyemitowanych przez Spotify materiałów promocyjnych. Oprócz umieszczonego poniżej zwiastuna w mediach społecznościowych pojawiły się też klipy promocyjne. Wszystko jednak wskazuje na to, że czeka nas funkcja odzwierciedlająca prezentera stacji radiowej. AI DJ wprowadza słuchacza w utwór, podrzucając ciekawostki i komentarze na temat artysty lub utworu. Całość wygląda naprawdę obiecująco, pozostaje zatem cierpliwie czekać i przetestować w praktyce nowe rozwiązanie.

Lista odtwarzania jest nieograniczona, ale użytkownicy najwyraźniej mogą zmieniać gatunki lub artystów, naciskając przyciski DJ-ów na ekranie. W oparciu o tę informację zwrotną funkcja powinna poprawić, jakie melodie poleca. Nastąpi skanowanie świeżych wydawnictw, aby zasugerować nowych artystów, których możemy polubić, lub zabierze nas z powrotem do starszych utworów, które wcześniej nam się podobały.

Jak działa DJ oparty na AI?

Sztuczny głos DJ-a jest zasilany przez Tech Tech Voice od Sonantic AI. To zakupiony przez Spotify w ubiegłym roku startup. Spotify mówi, że rzeczywiste słowa, które mówi DJ, powstają z mieszanki źródeł, a także dostarczonej przez OpenAI generatywnej technologii AI. W praktyce prawdopodobnie oznacza to korzystanie z modeli języka, zbliżonych do tych stosowanych w ChatGPT. Emily Galloway, szef projektowania produktu do personalizacji w Spotify, zdradziła co nieco w rozmowie z The Verge. „Komentarz wokół każdego artysty jest podobny, ale kolejność, w której użytkownicy otrzymują komentarz, jest unikalna i oparta na nawykach słuchania każdego użytkownika”.

Zobacz także: Apple Books po cichu wprowadza audiobooki stworzone z pomocą AI

Podczas gdy DJ rozpoczyna swoje działania w wersji beta, mam spory feedback od użytkowników. Upewniamy się, że komentarz jest dokładny, istotny kulturowo i odpowiada osobowości DJ-a. Pracujemy z bardzo rozwijającą się technologią, więc na pewno będziemy ewoluować ten proces podczas kontynuowania prac”. Zaskakująca wydaje się jakość sztucznego głosu w zwiastunie, oparta o wokal Xaviera „X” Jernigan. Wcześniej pracował jako dyrektor w Spotify, zanim podjął role hostingowe dla podcastu firmy The Get Up. Jednak Spotify twierdzi, że jest to „pierwszy model DJ -a”, sugerujący, że w przyszłości będzie więcej wirtualnych hostów. Łatwo jest sobie wyobrazić, że użytkownicy mogą wybierać nie tylko różne głosy, ale także różne style prezentacji – od optymistycznego po zrelaksowane i tak dalej.

AI DJ w wersji beta zaczyna „pracę” dzisiaj, choć jest obecnie dostępny tylko w języku angielskim dla subskrybentów Spotify Premium w USA i Kanadzie.

Źródło: The Verge

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *