Dobra wiadomość dla tych z Was, którzy decydują się na podwójne zabezpieczenia logowania. Google Authenticator doczekał się właśnie aktualizacji.

Stworzony przez Google Authenticator otrzymał kolejną aktualizację, która powinna uczynić go bardziej użytecznym. Przyda się ona zwłaszcza tym osobom, które często korzystają z tej usługi, aby logować się do aplikacji i stron internetowych.

Nowość w Google Authenticator

Od dzisiaj narzędzie to będzie synchronizować wszystkie wygenerowane jednorazowe kody uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA) z kontami Google użytkowników. Wcześniej jednorazowe kody Authenticator były przechowywane lokalnie, na jednym urządzeniu. Oznaczało to, że utrata tego urządzenia często oznaczała utratę możliwości zalogowania się do dowolnej usługi skonfigurowanej z 2FA Authenticatora.

Aby skorzystać z nowej funkcji synchronizacji, po prostu wystarczy zaktualizować aplikację Authenticator. Jeśli zalogujemy się następnie na konto Google w aplikacji Google Authenticator, kopia zapasowa kodów zostanie automatycznie utworzona i przywrócona na każdym nowym urządzeniu, którego użyjemy. Użytkownik może także ręcznie przenieść swoje kody na inne urządzenie, nawet jeśli nie jest zalogowany na konto Google, wykonując czynności opisane na tej stronie pomocy, a konkretniej TUTAJ.

Zobacz także: Google uruchamia pierwszą publiczną wersję beta Android 14

Prościej, ale nadal bezpiecznie

Niektórzy użytkownicy mogą obawiać się synchronizowania swoich poufnych kodów z chmurą Google — nawet jeśli pochodzą one z produktu Google. Niemniej Christiaan Brand, menedżer produktu grupy w Google, twierdzi, że jest to pogoń za wygodą bez poświęcania bezpieczeństwa.

„Wydaliśmy Google Authenticator w 2010 roku jako darmowy i łatwy sposób na dodanie przez witryny 2FA, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowników podczas logowania”. Przyznał Brand w poście na blogu, ogłaszając dzisiejszą zmianę. „Dzięki tej aktualizacji wprowadzamy rozwiązanie tego problemu, zwiększając trwałość kodów jednorazowych, bezpiecznie przechowując je na koncie Google użytkowników”.

Oczywiście Google nie zawsze zapewniało dużą przejrzystość planu działania Authenticator. Aplikacja rozpoczęła się jako projekt typu open source, ale później stała się zastrzeżona. Oficjalne rozwidlenia open source aplikacji na Androida, iOS i BlackBerry nie były aktualizowane od lat. Na szczęście użytkownicy, dla których Authenticator nie jest wiarygodnym narzędziem, mają do wyboru mnóstwo alternatyw, takich jak Authy lub Duo.

Źródło: TechCrunch

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *