Kreowany w ostatnich tygodniach na miejsce, w które można uciec z Twittera, Mastodon spotyka się z pierwszymi restrykcjami. Obejmują one publikowanie linków, kierujących na Twitterze do konkurencji.

Próba tweetowania linków do któregokolwiek z większych serwerów sieci Mastodon skutkuje komunikatem, że strona jest „potencjalnie szkodliwa”. Tymczasem prawda jest taka, że najbardziej szkodliwy dla Twittera jest odpływ użytkowników i rozpoczęły się kolejne próby powstrzymania tego zjawiska. Niekoniecznie najlepszymi możliwymi sposobami.

Mastodon jest zły?

Twitter blokuje użytkownikom tweetowanie linków do wielu głównych serwerów Mastodona, czyli jednej z najbardziej znanych alternatyw dla Twittera. Zakaz został wprowadzony w czasie chaotycznego czwartkowego wieczoru na platformie. Co więcje, tuż po nieoczekiwanym zawieszeniu przez Elona Muska nie tylko licznych dziennikarzy, ale i własnego konta na Mastodonie.

Zobacz także: Tesla zderzyła się z... Samolotem. Jak do tego doszło?

Jakakolwiek próba tweetowania któregoś z linków, prowadzących do serwerów sieci Mastodon spowoduje wyświetlenie komunikatu o błędzie. Brzmi on następująco: „Nie możemy przetworzyć tej prośby, bo nam lub naszym partnerom wydaje się, że ten link może być szkodliwy. Więcej informacji znajdziesz w naszym Centrum Pomocy.”. Twitter obecnie blokuje linki zarówno do oryginalnego serwera mastodon.social, jak i co najmniej 10 innych domen.

Twitter blokuje linki do serwerów sieci Mastodon

Czarna lista coraz większa…

Zakaz linkowania do Mastodona wynika z niedawnych kontrowersji wokół @ElonJet. To konto, które śledzi miejsce pobytu prywatnego odrzutowca prezesa Twittera, Elona Muska (znanego przede wszystkim z Tesli). A w zasadzie: śledziło, bo w środę zawieszone zostało konto @ElonJet na Twitterze. Wkrótce potem zawieszono także konto osobiste osoby, która nim zarządzała. Twitter wprowadził również nową politykę, która zabrania ludziom udostępniania na żywo lokalizacji innej osoby.

W czwartek konto Mastodona na Twitterze zostało zawieszone. Chociaż nie wiemy dokładnie, dlaczego, zakaz nastąpił wkrótce po tym, jak konto opublikowało na Twitterze link do strony @ElonJet na Mastodonie.

Źródło: The Verge

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *