20 000 ekranów w całej Polsce pokaże wirtualne smogowe płuca, które będą informować o aktualnym stężeniu pyłu PM10 i pokażą opis jakości powietrza: średnia, zła albo bardzo zła.
Temat smogu w naszym kraju od kilku lat powraca jak bumerang w okresie jesienno-zimowym. Nic dziwnego, wystarczy wyjść na ulicę, aby zrozumieć, że jakość powietrza nie jest najlepsza, a sytuacja wymaga natychmiastowej poprawy. W 2015 roku powstał Polski Alarm Smogowy (PAS), czyli inicjatywa zrzeszająca ruchy obywatelskie zatroskane złą jakością powietrza w Polsce. Lokalne Alarmy Smogowe (LAS) działają nie tylko w metropoliach (Kraków, Wrocław, Poznań i Warszawa), ale również w małych miastach (np. Pszczyna, Wejherowo) czy na wsiach (np. małopolski Zabierzów czy śląskie Gierałtowice). Teraz PAS rusza z potężną kampanią, w której główną rolę odegrają wirtualne smogowe płuca na ekranach LED w całej Polsce.
Kampania jest wirtualnym uzupełnieniem naszej akcji, w której pokazujemy model ludzkich płuc oddychający zanieczyszczonym powietrzem. Mobilna instalacja w „realu” znajdzie się w 63 miejscowościach Polski, ale dzięki współpracy ze Screen Network mamy okazję pokazać ją dodatkowo na ponad 20 tysiącach ekranów.
powiedział Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego
Jaki zasięg ma kampania?
PAS nawiązał współpracę z Screen Network, czyli największą siecią ekranów reklamowych w Polsce. Efektem współpracy jest wykorzystanie ponad 20 000 ekranów reklamowych w całym kraju, aby wyświetlić na nich wirtualne płuca, które pokażą aktualne stężenie pyłu PM10 i opis jakości powietrza: średnia, zła albo bardzo zła. Zgodnie z informacjami dostarczonymi przez firmę Screen Network, ich ekrany docierają do 6 milionów Polaków w 58 miastach każdego dnia. Zatem zasięg tej kampanii będzie ogromny, ale czy skuteczny?
Chcemy ostrzegać przed smogiem, ponieważ każdy ekran z płucami pokazywać będzie aktualną jakość powietrza uzupełnioną o informację, że jest średnia, zła lub bardzo zła. Planujemy dotrzeć z naszym przekazem do milionów osób, tak aby po tym ciężkim sezonie smogowym, nie było wątpliwości co należy zrobić: wymienić stare piece i ocieplić nasze domy. Nowoczesne źródło ciepła w ocieplonym budynku to mniejszy smog w naszej okolicy i niższe rachunki za ogrzewanie. Przy obecnych cenach ogrzewanie domu węglem spalanym w “kopciuchu” jest najdroższą metodą utrzymania komfortu cieplnego. Bardzo ważnym działaniem jest również ocieplenie domu. Aż 70% polskich domów nie ma wystarczającego ocieplenia ścian i stropów, co sprawia, że ogrzewanie takich domów oznacza znaczne straty finansowe.
kontynuuje Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego
Film przedstawiający kampanię na żywo
Mieszkańcy pięćdziesięciu ośmiu miast w Polsce w dniach z podwyższonym stężeniem pyłów PM10 zobaczą na ekranach LED informację ostrzegająca przed smogiem. Mamy nadzieję, że wszystkie działania mające na celu zwalczanie smogu przyniosą realne efekty, ponieważ na koniec to my wszyscy oddychamy tym powietrzem. Widać na przestrzeni ostatnich lat postęp i pewne obszary zostały usprawnione, jednak przed nami jeszcze bardzo długa i ciężka droga, aby móc pochwalić się czystym powietrzem, bo statystyki jak na razie są bezlitosne. Kampania będzie trwała aż do zakończenia sezonu smogowego.
Źródło: PAS
Comments